Вие имате прво да ја знаете вистината

„Милениците не можат да ги заменат децата. Тоа е облик на себичност што ни ја одзема човечноста“.

Папата Франциско го презеде ризикот за гневот на сопствениците на кучиња и мачки ширум светот со тоа што рече дека луѓето кои ги заменуваат децата со домашни миленици покажуваат „извесна себичност“.

Зборувајќи за родителството за време на општа аудиенција во Ватикан, Френсис изрази жалење што миленичињата „понекогаш го заземаат местото на децата“ во општеството.

„Денес… гледаме форма на себичност“, рече Папата. „Гледаме дека некои луѓе не сакаат да имаат дете.

„Понекогаш имаат едно, и тоа е тоа, но имаат кучиња и мачки кои ги заменуваат децата. Ова може да ги насмее луѓето, но тоа е реалност.

Практиката, рече шефот на католичката заедница од 1,3 милијарди луѓе во светот, „ги негира татковството и мајчинството и нè намалува, ни ја одзема хуманоста“.

„Цивилизацијата старее без човештвото затоа што го губиме богатството на татковството и мајчинството, а земјата е таа што страда“, рече Папата во салата Павле VI.

Франциско бил фотографиран како ги галел кучињата, дозволи јагне да му се качи преку рамо за време на Богојавление 2014 година, па дури и галеше тигар и младенче пантер.

Но, додека неговиот претходник Бенедикт Шеснаесетти бил љубител на мачки, не е познато дали Франциско има домашно милениче во неговата резиденција во Ватикан.

Во 2014 година, Франциско за дневниот весник Il Messaggero изјави дека имањето миленичиња наместо деца е „уште еден феномен на културна деградација“ и дека емотивниот однос со миленичињата е „полесен“ од „комплексниот“ однос меѓу родителите и децата.

Повикувајќи ги паровите кои не можат да имаат деца од биолошки причини да размислат за посвојување, тој ги повика потенцијалните родители „да не се плашат“.

„Да се ​​има дете секогаш е ризик, но поголем ризик е немањето дете, во негирањето на татковството“, рече тој.

Аргентинскиот фонтифекс во минатото ја осудуваше „демографската зима“ или падот на наталитетот во развиениот свет.

На почетокот на оваа година тој го критикуваше модерното општество во кое кариерата и заработката за многумина се адут за градењето семејство, нарекувајќи го таквиот менталитет „гангрена за општеството“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!