Вие имате прво да ја знаете вистината

Цените на нафтата растат како тесто: „Очекуваме експлозија“

Цените на нафтата на светските берзи пораснаа и во последната недела од минатата година, бидејќи трговците очекуваат да продолжи закрепнувањето на економиите, а со тоа и побарувачката на нафта, па во 2021 година забележаа раст од над 50 отсто.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела порасна за 2,15 отсто, на 77,78 долари, додека барелот поскапе за 1,9 отсто на американскиот пазар на 75,21 долари.

Така, цената на барелот на лондонскиот пазар минатата година порасна за 50,5 отсто, што е највисоко од 2016 година.

На американскиот пазар, пак, барелот поскапе за 55,5 отсто, што е најмногу од 2009 година, кога поскапе за повеќе од 70 отсто.

Минатогодишните цени го достигнаа своето највисоко ниво во октомври, кога на лондонскиот пазар со барелот се тргуваше по 86,70 долари и на американскиот пазар 85,41 долари.

„Имавме делта и омикронска варијанта на коронавирус, разни видови „заклучување“ и ограничувања за патување, но побарувачката за нафта остана релативно стабилна. Ова може да го припишете на стимулации што ја поддржуваат побарувачката и ограничената понуда“, рече Крег Џејмс од брокерската компанија CommSec.

Глобалната побарувачка на нафта се зголеми во 2021 година, бидејќи светската економија, поддржана од огромни монетарни и фискални стимулации, закрепнува од кризата со корона.

Повремено, зголемувањето на цените би го нарушило ширењето на коронавирусот минатата година, предизвикувајќи многу земји повторно да воведат ограничувања за патување, но потоа цените на нафтата повторно би се зголемиле.

Дополнителен раст на цените се очекува во новата година, благодарение на дополнителното закрепнување на побарувачката за авионски и други горива. Но, не толку силна како минатата година.

Анкетата на Ројтерс во која учествуваа 35 економисти и аналитичари проценува дека просечната цена на барелот на лондонскиот пазар во 2022 година би можела да биде 73,57 долари, 2 отсто помалку од очекуваното во претходната анкета.

И со цената на нафтата блиску до 80 долари, Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници предводени од Русија најверојатно ќе ја потврдат одлуката на 4 јануари за зголемување на производството во февруари за 400.000 барели дневно, велат аналитичарите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!