Вие имате прво да ја знаете вистината

Шмит: Додик мора да одговори на многу тешки прашања

Високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит, изјави дека одлуката на САД да воведат санкции за Милорад Додик е логична последица на тоа што тој го направил.

„Ова е логична последица на деструктивниот и опасен пристап во однос на неговото неисполнување на основните критериуми за одговорно лидерство.

„Додик мора да одговори на многу тешки прашања и треба да се врати на рационално и одговорно дејствување без да го наруши државниот устав и владеењето на правото“, рече Шмит, а пренесува порталот Klix.ba.

Според високиот претставник, овие санкции се резултат на дестабилизирачките дејствија на Додик.

„Санкциите се еден од инструментите што меѓународната заедница може да ги искористи за да покаже дека блокадата на државата нема да се толерира“, додаде Шмит.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!