Вие имате прво да ја знаете вистината

Американскиот државен секретар јасно порача: Нема да има напредок во дијалогот се додека Русија држи пиштол вперен во главата на Украина!

Дипломатскиот напредок со Русија ќе биде тежок доколку Москва држи „пиштол вперен во главата на Украина“, изјави американскиот државен секретар, Антони Блинкен, со што јасно стави до знаење дека Германија мора да се откаже од проектот „Северен тек 2“ во случај на руска агресија.

Вистинското прашање е дали Русија е сериозна во врска со водењето на дипломатијата, изјави тој на прес-конференција со германскиот колега, Анален Баербок во Вашингтон непосредно пред разговорите закажани помеѓу Западните сојузници и Москва за следната недела.

Тешко е да се постигне вистински напредок на сите овие полиња во атмосфера на ескалација и закани и додека пиштол е вперен во главата на Украина, предупреди Блинкен.

Европејците, Американците и Киев со недели ги обвинуваат Русите дека собрале десетици илјади војници на границата со Украина за можна инвазија. Западните сојузници постојано се закануваат со сеопфатни санкции какви што сè уште не се видени против Русија.

Во меѓувреме, Русија бара договор со кој ќе се ограничи проширувањето на НАТО во соседните земји кои граничат со најголемата држава во светот.

Американско-руските разговори треба да започнат во понеделник во Женева, по што ќе следи состанок помеѓу Русија и НАТО и состанок во рамките на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

Одлуките за европската безбедност не можат да се носат без Европа. Најважно е да се вклучат партнерите од Европа во дијалогот, потенцираше Баербок.

Ништо исто нема да биде за Европа без Европа да биде вклучена во дијалогот. Не само што ќе има целосна координација и консултации, туку и учество на Европа е многу важни за процесот, изјави Антони Блинкен.

Американскиот државен секретар, исто така, изјави, појасно од кога било, дека Германија мора да се откаже од проектот за гасоводот Северен тек 2 доколку Русија ја нападне Украина.

Ние тешко можеме да прифатиме дека гасот ќе тече низ гасоводот во иднина доколку Русија повторно ја нападне Украина, изјави тој, додавајќи дека Северен тек 2, кој го сметаат за можно средство за руски притисок врз Европа, станува европско средство за создавање притисок врз Русите.

Германската министерка која доаѓа од Партијата на зелените, зазеде сличен став овие недели, но не мора да биде на истата бранова должина како нејзиниот социјалдемократски канцелар, Олаф Шолц, таа звучеше малку поскромно, спомнувајќи го само американско-германскиот договор потпишан летово.

Северен тек 2 е подготвен за работа и за испорака на гас во Европа, изјавија кон крајот на декември неговиот оператор и рускиот претседател, Владимир Путин, но Германија го прекина процесот на одобрување поради низа нерегуларности во правниот сектор.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!