Вие имате прво да ја знаете вистината

Брутално насилство во Казахстан: Обезглавени полицајци, Путин испрати елитни војници?

Немирите во Казахстан не застануваат. Протестите се шират низ земјата, а во многу фабрики работниците штрајкуваа. Жртви има и меѓу полицијата (само во Алмати, велат 18!?) и меѓу демонстрантите.

Се зборува за десетици мртви и за меѓусебна бруталност – дека дел од загинатите се непрепознатливи и дека двајца полицајци биле обезглавени. Затоа, некои злокобно предвидуваат дека земјата оди на работ на граѓанска војна, односно дека ниту режимот ниту бунтовниците нема да се жалат на екстремно насилство.

Додека бунтовниците зафаќаат сè повеќе места во Казахстан, полицијата успеа да го врати аеродромот во Алмати, поранешниот главен град Алма-Ата, кој беше под контрола на бунтовниците, но воздушниот сообраќај сè уште не е воспоставен, а руските и белоруските авиокомпании ги откажаа летовите до Алмати. Во исто време, во Казахстан пристигнаа руските елитни специјални сили на воздухопловните сили (падобранци) и војници од Белорусија, Ерменија, Таџикистан и Киргистан, членки на Организацијата на Договорот за колективна безбедност, неврзан постсоветски воен пакт под команда на Москва.

Силите на ОДКС пристигнаа на покана на казахстанскиот претседател Касим Жомарт Токаев како „мировни сили“ кои, како што велат, нема да учествуваат во задушувањето на бунтот, туку ќе помогнат да се воспостави ред, што и да значи тоа. Според договорот, земјите-членки се обврзани да и помогнат на нападнатата членка, па Токаев во своето обраќање рече дека протестите всушност биле „акт на агресија организиран однадвор“ чија цел е да се дестабилизира Казахстан и да се загрози неговиот територијален интегритет. Се зборува за „антитерористичка операција“.

Во Алмати започна „операција за чистење од терористи“. Руското Министерство за надворешни работи исто така издаде соопштение во кое се вели дека „немирите се организирани однадвор“ и дека „територијалниот интегритет на земјата е загрозен“.

Во Москва се надеваат дека властите наскоро ќе воспостават ред и мир. Казахстанските и руските прорежимски медиуми веднаш го вперија прстот кон Вашингтон како поттикнувачи на антирежимски немири, кои Белата куќа ги отфрли.

Покрај руските и кинеските компании за нафта и гас, двата големи американски магнати ЕксонМобил и Шеврон инвестираа десетици милијарди долари во нафтениот бизнис таму. Претседателот Токаев воведе вонредна состојба на целата територија на земјата (деветта по големина во светот и со огромни резерви на нафта и гас), интернетот и мобилниот сообраќај беа исклучени, а главниот град Нур Султан,именуван по вечниот водач Нурсултан Назарбаев, беше затворен како тврдина која тешко може да се освои: никој не смее да влезе во градот за да се избегне судир со маса револтирани неистомисленици, а границите на земјата се практично затворени. На странците им е забранет влезот (освен воената помош од Русија и другите „пријателски“ земји).

Другите централноазиски држави, како Туркменистан и Узбекистан, се понудија да му помогнат на казахстанскиот режим, а Пекинг рече дека тоа е „внатрешна работа на Казахстан“, но и се надева дека „владата ќе знае како да се справи со ситуацијата“. Туркофонските земји (Турција, Азербејџан, Киргистан, Узбекистан и набљудувачите Унгарија и Туркменистан) исто така се огласија и ги поддржаа „легитимните власти“.

Имено, демонстрантите во казахстанските градови ги уриваат спомениците на Назарбаев и извикуваат: „Оди си старче!“ Назарбаев беше премиер на Казахстан во 1984 година, тогаш сè уште република во рамките на СССР, пред да стане шеф на тамошната Комунистичка партија во средината на 1989 година, а од 1991 до 2019 година беше претседател на независен Казахстан. Сепак, тој поднесе оставка во 2019 година и му ја препушти функцијата на својот близок соработник, актуелниот претседател Касим Жомарт Токаев, кој го искористи сегашниот хаотичен момент за да се ослободи од стариот лидер. Прво го смени од функцијата шеф на Советот за национална безбедност, од каде што владееше од сенка, а за шеф на државната разузнавачка служба веднаш го постави својот човек Касимбек Кусебаев.

Тогаш во руските медиуми се појави информација (од извор во тамошното министерство за надворешни работи) дека Назарбаев се подготвува да ја напушти земјата, односно „да замине на лекување во странство“.

Иако барањата на демонстрантите се хаотични, бидејќи не се знае кои се нивните лидери, очигледно е дека една од најјасните одредници е заминувањето на Назарбаев не само од власта, туку и од државата. Руските медиуми наведуваат и дека со смената на Назарбаев од функцијата шеф на Советот за национална безбедност, претседателот Токаев всушност започнал „денационализација“ и дека следува бран на отпуштања на неговите луѓе, кои сè уште имаат важни функции во политиката, финансиите и економијата.

Има само еден „мал“ услов за самиот Токаев да опстане на власт и да ги задуши се понасилните протести. Веднаш ја тргна владата, ги врати цените на бензините, воведе 180-дневен мораториум на цените на комуналните услуги, горивата и основните прехранбени производи, но тоа не ги смири и не го прекина насилството. Независниот руски аналитичар Аркадиј Дубнов за порталот Медуза изјави дека земјата станала жртва на ривалството меѓу двете владејачки клики и дека постои големо ривалство меѓу тимот на Назарбаев и Токаев, кој сакал да управува со земјата, а не во парови или под влијание на указите на Нурсултан Назарбаев.

Тој смета дека Токаев доколку се извлече од оваа „незгодна“ ситуација ќе ја земе целата власт во свои раце, прашање е само дали таквиот исход ќе ги задоволи демонстрантите, кои се повеќе бараат подрастични промени и поголема демократизација на општеството. Сепак, тешко е да се предвиди исходот, особено затоа што сите соседи од Централна Азија, особено Русија и Кина, се подготвени по секоја цена да го задржат Токаев на власт за да го задржат сегашниот промосковски режим, а САД најверојатно ќе „проголтаат“ само ако не се меша во нивниот голем енергетски бизнис.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!