Вие имате прво да ја знаете вистината

Го снабдува 40 отсто од светот: Поради немирите во Казахстан, цената на ураниумот нагло порасна

Цените на ураниумот нагло пораснаа на светските пазари по немирите во Казахстан, најголемиот светски снабдувач на тоа нуклеарно гориво.

Цената на ураниумот на светските берзи скокна за 8 отсто во средата, кога избија немири во Казахстан, на 45,25 долари, а се зголеми и вредноста на компаниите за ураниум во Канада и Австралија, пишува Блумберг.

Казахстан произведува околу 40 отсто од светското производство на ураниум, па затоа цената скокна поради страв од недостиг поради немирите, вели Џонатан Хинзе од компанијата за истражување на пазарот „Ју-Икс-ЦЦ“.

Експертите потсетуваат дека цената на ураниумот нагло скокна во периодот од август до септември, кога достигна 50,8 долари, бидејќи големите државни компании во Канада и ЕУ ги реконструираа енергетските инвестиции.

Блумберг наведува и дека нуклеарното гориво имало голем скок на цените во текот на септември, кога е забележан месечен пораст од 24 отсто, што е највисоко од 2008 година. Тој раст беше поттикнат од предвидувањата дека нуклеарната енергија ќе доживее ренесанса, бидејќи владите сакаат да ги заменат фосилните горива.

Иако во моментов нема недостиг на ураниум или затворање на нуклеарните централи како резултат на тоа, улогата на Казахстан на тој пазар може да се спореди со улогата на Саудиска Арабија на пазарот на нафта, според аналитичарите од U-XC.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!