Вие имате прво да ја знаете вистината

Матеј Периш трчал поради девојката на снимката? Се појави нов детал во истрагата за изчезнатиот Сплиќанин, дали тоа менува се!?

Полицијата трага по мистериозна девојка во бела облека која ноќта меѓу 30 и 31 декември била снимена на улицата Травничка во Белград како трча со млад човек за кој се верува дека е изчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит.

На снимката од надзорната камера која е Ало ексклузивно ја објави, прво гледате млад човек како трча сам. Само една минута подоцна тој повторно се појавува од спротивната насока, но сега во друштво на девојка. Се верува дека таа е клучен сведок.

Многумина тврдеа дека не станува збор за исчезнатиот Сплиќанин, бидејќи бојата на патиките не се совпаѓа. Сепак, таткото на Матеј, Ненад, за медиумите потврди дека тоа е тој, бидејќи го препознал по одењето. Вниманието на полицијата и јавноста набрзо го привлече девојката која кобната вечер трчаше со него, но за неа засега ништо не се знае.

Девојка во бела кошула или јакна трчаше со Матеј низ центарот на Белград, но таа повеќе не се појави на ниту едно видео. Би било корисно истрагата да ја најде бидејќи можеби ќе може да открие информации кои би придонеле за истрагата – наведува изворот.

Еден од пријателите на исчезнатиот Хрват вчера за хрватските медиуми изјави дека дошло до инцидент меѓу Сплиќаните и неколку млади момчиња од Задар во клубот Готик каде Матеј ја дочекувал Новата година, а дека во се била вмешана и една девојка.

Во клубот имаше и екипа од Задар. Познато е дека Сплиќаните и Задраните се големи пријатели и дека и едните и другите се добредојдени во Србија. Се дружеа и се напија. Во еден момент се случи инцидент, а мислам дека една девојка е поврзана со тоа – изјави другар на исчезнатиот млад човек, но не откри дали тоа е таа истата со која Матеј подоцна трчал низ центарот на Белград.

МВР ќе направи се за да го пронајде исчезнатиот Матеј Периш, изјави министерот за полиција Александар Вулин и изјави дека има одредени информации за исчезнувањето на младиот човек, но дека неговото семејство ќе биде прво информирано конечниот исход.

Во моментот кога ја добивме пријавата, препознавме колку е тоа значајно, загрозен е еден млад живот – рече Вулин и додаде дека е исклучена можноста за конфликт во клубот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!