Вие имате прво да ја знаете вистината

Редок случај на човечка инфекција со птичји грип во Англија: бил во контакт со заразена птица

Едно лице е заразено со птичји грип во југозападниот дел на Англија, соопшти денес Британската агенција за здравствена безбедност (UKHSA), истакнувајќи дека опасноста за луѓето е „многу мала“, и покрај ширењето на епидемијата меѓу птиците.

Велика Британија се соочува со ненадејно ширење на птичји грип од ноември, какво што до сега не е забележано. Стотици илјади птици се убиени од вирусот, кој се шири од птици преселници од северна Русија и источна Европа.

Случајот со заразено лице е откриен откако кај птиците била откриена епидемија на сојот на птичји грип Х5Н1.

„Лицето е заразено бидејќи било во близок и редовен контакт со голем број заразени птици кои ги чувал долго време во и околу куќата“, се вели во соопштението на УКХСА.

Пациентот „во моментот се чувствува добро и останува во изолација“.

„Идентификувани се сите негови контакти, вклучително и оние кои дојдоа кај него, а нема докази за ширење на инфекцијата на други луѓе“, додава агенцијата.

Пренесувањето на птичји грип од птици на луѓе се случува „многу ретко“, посочува тој.

„Иако ризикот од птичји грип за пошироката јавност е многу мал, знаеме дека некои видови може да се шират и кај луѓето и затоа воспоставивме ефикасен систем за нивно брзо откривање и спроведување“, рече професорката Изабел Оливер, директор на научната агенција.

„Засега нема докази дека овој вид откриен во ОК може да се прошири на друго лице, но знаеме дека вирусите постојано се развиваат и ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата“, додаде таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!