Вие имате прво да ја знаете вистината

Се судрија брод на британската морнарица и руска подморница

Брод на британската морнарица се судри со руска подморница во северниот дел на Атлантикот, објави весникот „Сан“.

Руска подморница, која може да носи нуклеарни торпеда, удри во хидролокатор што го влече HMS Нортамберленд.

Се верува дека ова е првиот судир на руски и британски брод од крајот на Студената војна.

Британската фрегата 23 тргна во потрага по руската подморница на околу 350 километри северно од Шкотска.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!