Вие имате прво да ја знаете вистината

Смртоносно пиво од банана: 11 лица загинаа

Единаесет лица загинаа во источна Руанда откако испиле локално пиво од банана.

Уште четири лица се во болница, а лекарите се борат за нивниот живот, пишува Би-Би-Си.

Полицијата уапси пет лица, обвинувајќи ги дека го продале пивото во кое имало многу поголем процент на алкохол над дозволеното.

Пивото од банана е локален специјалитет и населението обожава да го пие.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!