Вие имате прво да ја знаете вистината

Шансата на Новак – има три клучни прашања

Австралискиот експерт за имиграција Абул Ризви детално објасни како правниот тим на Новак Ѓоковиќ може да се жали на одлуката за депортација.

„Српскиот ас приведен во Мелбурн“ е главна тема на сите светски медиуми, а конечната одлука ќе биде донесена во понеделник.

Австралиските граничари тврдат дека Новак не понудил докази за медицинско ослободување од вакцинација, што ќе му овозможи да влезе во земјата и да учествува на Грен слем.

Ризви ги критикува тамошните власти и потсетува дека земјата обезбедува три нивоа на заштита кога е во прашање визниот систем.

„Господинот Ѓоковиќ доби виза под претпоставка дека се исполнети сите законски услови“, рече Ризви, додавајќи:

„Второто ниво е кога човек се качува во авион за да дојде во Австралија. Има граничари кои можат да спречат лице да се качи во авион ако има проблем со визата. Тоа беше пред 24-48 часа. Сепак, нема никаква акција и дозволено е Ѓоковиќ да се качи во авионот“.

Ризви рече дека целата акција била заснована на трето ниво, на австралискиот аеродром.

Тој додаде дека случајот на Новак ќе создаде огромен хаос на аеродромите.

„Сегашниот систем… Ако случајот на г-дин Ѓоковиќ стане шаблон, нашите аеродроми нема да можат да се справат.

Ризви вели дека во овој случај има три клучни прашања кои адвокатите на Новак можат да ги искористат и да го спасат од депортација.

„Да бев адвокат на Новак, ќе поставев три прашања. Прво: ако мојот клиент не ги исполнува законските услови, зошто му дадовте виза? Второ: ако бевте загрижени за визата на мојот клиент, зошто не ја откажавте пред да влезе во авионот.Трето.„Откако му дадовте виза и оттогаш ниедна околности не се сменија, по кој основ можете да ја откажете визата?

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!