Вие имате прво да ја знаете вистината

Жителите на Минесота по снежната бура се разбудиле од природен феномен кој ретко се гледа

Американката Керол Бауер (57) се разбудила во својот дом во Минесота по ноќта одбележана со снежна бура. Но, кога излегла од куќата била воодушевена од ведрото време и прекрасниот природен феномен.

Таа го разбудила својот сопруг Чак (59) со кој се качила во автомобилот и тргнала на фото-лов на снежниот ореол.

Снежниот ореол е ретка појава во густо населените области и умерената континентална клима, а во Минесота исто така беше единствена можност за одличен фото-мотив.

Феноменот се јавува кога сончевите зраци ги пробиваат ледените кристали во воздухот и создаваат ореол од светлина околу сонцето.

Замрзнувањето на кристалите во воздухот се должи на ниските температури тоа утро (-5 ° C), но и на факторот на ладење со ветерот (-31 ° C).

Ореол најдобро се гледа во Минесота во Грејсвил, каде доминираат рамни пејзажи.

Видеото можете да го погледнете ТУКА!

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!