Вие имате прво да ја знаете вистината

Откажана аукцијата за личните работи на Нелсон Мандела во Њујорк: Министерот за култура на Јужна Африка противник на аукцијата!

Клучот од ќелијата во која беше затворен Нелсон Мандела ќе биде вратен во Јужна Африка наместо да се продава на аукција во САД. Аукцијата требаше да се одржи во Њујорк на 28 јануари, но на неа се спротивстави јужноафриканскиот министер за култура, Нати Мтетва.

Клучот му припаѓа на народот на Јужна Африка, јасно изјави министерот за култура.

Мандела помина 27 години во затвор поради борба против апартхејдот. Тој помина 18 години на островот Робен, остров недалеку од Кејп Таун.

Во 1994 година, тој стана првиот јужноафрикански претседател со темна кожа по првите демократски избори во земјата, а со текот на времето стана национална икона и симбол на борбата за слобода.

Mthethwa потврди дека аукциската куќа Гернзи се согласила да ги врати клучевите во Јужна Африка, но и да ја откаже продажбата на другите предмети што му припаѓаат на Мандела. Меѓу тие предмети се и оригиналната слика „Светилникот, островот Робен“ и стационарен велосипед што на Мандела му беше дозволено да го користи во затвор, помеѓу работите е и неговиот тениски рекет.

Клучот ја симболизира јужноафриканската искрена историја и го претставува триумфот на човечкиот дух над злото, потенцираше министерот.

Кристо Бренд, поранешен затворски чувар кој стана добар пријател на Мандела, имал намера да ги продаде предметите на куќата.

Приходите од продажбата на предметите требало да се искористат за изградба на меморијална градина и музеј околу вечното почивалиште на Мандела.

Мандела беше ослободен од затвор во 1990 година, а тогаш Јужна Африка почна да се оддалечува од апартхејдот. Тој служеше еден мандат како претседател и си поднесе оставка во 1999 година. Тој почина во 2013 година кога имаше 95 години.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!