Вие имате прво да ја знаете вистината

Генералот кој го водеше десантот на руските падобранци на Крим, Путин сега го испрати во Казахстан: Го нарекуваат Сдов

Ангажманот на руските падобранци како дел од мировната мисија на ОДКБ, која веќе е распоредена во Казахстан, го исфрли во прв план името на генерал полковник Андреј Сердјуков, познат како Сдов.

Руските власти во четвртокот навечер го назначија за командант генерал-полковник и командантот на Воздушнодесантните единици на ВДВ на Руската армија, генерал-полковник Андреј Сердјуков.

Името на Андреј Сердјуков откако беше објавено стана опсесија на некои западни аналитичари, за кого станува збор.

Овде накратко ќе ги спомнеме најважните делови од биографијата на човекот кој е на чело на командата над 76. Псковски ВДВ, 98. Ивановски екс Свирскаевскиот ВДВ, 104. Улјановски, 106. Тулски и 31. бригада на ВДВ. На ова треба да се додадат и полкови на SPECNAZ кои работат во рамките на овие единици.

Под негова команда во Казахстан ќе бидат 103-та бригада на воздухопловните сили на Армијата на Белорусија и 25-та бригада Скорпиони на Армијата на Киргистан.

Она што најмногу го интересира Западот се акциите во кои учествуваше генералот Андреј Сердјуков.

Сердјуков беше еден од учесниците во рускиот падобрански скок на аеродромот во Слатина во 1999 година, кога контингентот РУСБАТ 2 беше префрлен на Косово и Метохија преку централна Србија.

Неговото име се споменува и во Втората чеченска војна за време на заземањето на Грозни и дека неговата единица водела крвава битка со чеченските терористи на котата 776.

Тоа што најмногу му паѓа во очи на Западот е дека во 2014 година, генералот Сердјуков го предводеше слетувањето на руските падобранци на Крим и операцијата Феодсија, освојувајќи поморска пешадиска база во истоимениот град на Крим.

Пресвртна точка во неговата кариера беше кога тој стана врховен командант на руските сили во Сирија во 2019 година.

Генералот Сердјуков сега ја презеде командата на мировните сили на ОДКС.

На руска страна, мировниот контингент во Казахстан вклучува единици на 45-та бригада за специјални намени, 31-та воздушно-десантна бригада и 98-та воздушно-десантна дивизија.

Генералот Игор Конашенков истакнува дека руските војници кои се приклучиле на мировните сили испратени во Република Казахстан имаат вистинско борбено искуство. Претходно беше најавено дека командата ќе испрати единици во Казахстан, кој своевремено учествуваше во сириската воена кампања.

Дополнително, се наведува дека мировните сили нема да бидат вклучени во оперативни и борбени активности, вклучително и операции за елиминирање на терористичките групи.

Во првата фаза, мировниот контингент ја презеде контролата врз аеродромот во градот Алма-Ата, кој неколку дена го држеа вооружени лица кои учествуваа во антивладините протести.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!