Вие имате прво да ја знаете вистината

Да не го направеше ова Новак Ѓоковиќ веќе ќе беше на теренот, поради една контроверзна фотографија тргна хајката која заврши со притвор на рекетот број 1

Сагата за престојот на Новак Ѓоковиќ во Мелбурн се уште трае…

Се шпекулира дека неколкумина тенисери влегле во Австралија невакцинирани, а проблем има(ше) (досега) само Новак!?

Разликата е во тоа што сите влегоа тивко, а само Новак јавно, со фотографија на својот Инстаграм профил следен од милиони луѓе, го најави доаѓањето во Мелбурн, што предизвика политичка бура во Австралија што резултираше со брутална политичка одлука за депортација.

Се започна на шпанско тло. Проблемот настанува кога Новак јавно ја објавува својата фотографија од аеродромот во Шпанија, со веста дека добил медицинско ослободување и со нетрпение го очекува настапот на Австралија Опен.

Инаку, самата објава потврдува дека Новак немал задни намери и дека само ги искористил постоечките законски опции за влез во Австралија.

Додека Новак беше во воздух, во авион на редовен лет од Дубаи, австралиските медиуми почнаа да креваат врева околу тоа дека на невакцинираниот Новак му било дозволено да влезе во Австралија, додека локалното население живее под многу строги антиквид мерки веќе две години, иако се во голем процент вакцинирани.

Хајката ескалираше како шумски пожар, а за само неколку часа половина од светските медиуми пренесоа резигнирани текстови и пораки од Австралија, во кои водеа политичарите, а потоа и медиумите.

Највлијателните политичари на власт, вклучително и австралискиот премиер Скот Морисон, во страв од сопствениот политички рејтинг, прават потези да се оправдаат во јавноста, што резултираше со контроверзната одлука за депортација.

Кога видоа дека нивната одлука предизвика многу поголема лавина од контролираната, предизборна, што ја очекуваа, властите решија последователно да започнат процес на проверка на визите за тенисерите кои веќе влегле во Австралија и во неа тренираат за Австралија опен.

Светскиот рекет број 1 доби понижувачки третман од земјата чиј турнир го прослави и го освојуваше дури девет пати. По осум часа малтретирање на аеродромот, тој беше однесен во озлогласениот хотел за притвор за баратели на азил.

„Бесплатна мачење, влезете. 30 луѓе се мачени со денови, тоа не е кривично дело. Сите беа под 35 години“, пишува на фасадата на хотелот во кој е Новак Ѓоковиќ.

Пред вратата од собата во која се наоѓа, дежураат двајца полицајци кои треба да се погрижат Ѓоковиќ да не излезе од просторијата.

Ѓоковиќ, кој е означен како опасна личност која може да го пренесе корона вирусот, парадоксално, е сместен во зграда позната како жариште на корона.

Се користеше и како хотел за карантин во 2020 година, а лани во октомври имаа голем број случаи на коронавирус, при што 22 од 46 гости беа заразени.

За време на вториот бран во Мелбурн, повеќето од заразените беа од тој хотел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!