Вие имате прво да ја знаете вистината

Заглавил со камион на работ на карпа, извлечен по три дена: „Само ги следев упатствата на мојот GPS“(Видео)

Првиот ден од 2022 година беше многу драматичен во северна Кина. Во реонот на градот Гангџи во провинцијата Шанкси се случи инцидент чии фотографии го обиколија светот и само за среќа беа избегнати сериозни последици.

Имено, возачот на камионот се водел по упатствата на навигацискиот уред ГПС и дошол на тесен пат на планински премин. Камионот беше премногу широк за да помине, но возачот сепак продолжи. Сфатил дека нема да успее, па се обидел да вози назад и во еден момент за малку ќе паднел во бездна длабока речиси стотина метри.

Сцените од местото на несреќата изгледаат нереално, кабината и предниот дел на приколката висат од карпата, па чудо е како возачот успеал да излезе од кабината и да побегне на безбедно. Сведок на сето тоа бил мотоциклистот зад камионот, кој локалните медиуми го претставија само како Ву.

  • Овој патен правец има ограничувања, не може да помине ниту едно возило поголемо од два метри. Цел ден паѓаше снег, камионот продолжи да вози и излета од патот. Се обидел да излезе, но за малку ќе паднеше од планината и сега сообраќајот е целосно блокиран – рече тој.

Акцијата на извлекување на камионот траела дури три дена, а во неа биле вклучени дури три шлепери. Со оглед на сложеноста на ситуацијата, не остана ништо друго освен да се преполови возилото, па на парчиња беше извлечено од опасниот пат. Сообраќајот се нормализираше на 3 јануари во попладневните часови.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!