Вие имате прво да ја знаете вистината

Како сиромашката Русинка стана една од најбараните модели на денешницата

Ирина Шајк, иако денес важи за една од најубавите жени и за една од најбараните и најплатените манекенки, израсна во сиромаштија далеку од гламурот.

Детството и младоста Ирина ги поминала во малиот руски град Јеманжелинск. Нејзиниот татко, кој, како и многумина, работел во рудник за јаглен, се разболел и умрел во раните четириесетти години, а мајката на Ирина останала сама да се грижи за своите ќерки.

Мајката на Ирина напорно работела како професорка по музика, но тоа не било доволно за да го издржува семејството и нашла друга работа за да може да „врзе крај со крај“.

„Всушност сакав да станам новинарка, но без разлика како го замислував мојот иден живот, некако бев сигурна дека ќе го напуштам родниот град. Чувствував дека тоа е мојата судбина“, рекла еднаш Ирина.

Сонот на Ирина да избега од Русија почнал да се остварува кога нејзината мајка случајно видела оглас за локално училиште за убавина на автобуската станица. Ги зела Ирина и нејзината сестра Татјана, а вратата до неа водела до агенцијата за модели. Вработените ја забележале Ирина додека ги чекала мајка си и сестра си и биле воодушевени од нејзината убавина.

Во една прилика, пријателка од детството на Ирина изјави дека тогаш живееле сосема поинаку од нејзиниот сегашен гламурозен живот.

„Тогаш немавме пари за основни потреби, а камоли за луксуз. Мајката на Ирина работеше како робинка за своето семејство. И Ирина беше решена да ја искористи секоја шанса да оди во Москва, а потоа и во остатокот од светот. ” тој додаде.

На 18-годишна возраст отпатува во Москва каде што направи портфолио и набрзо се нашла во Холивуд, каде изградила кариера.

Откако се појави на насловната страница на Sports Illustrated Swimsuit во 2011 година, стана светски позната , а Models.com ја рангираше како „икона на индустријата“.

Убавата Русинка во текот на својата кариера работеше за бројни луксузни брендови како Версаче, Живанши, Ла Перла, Роберто Кавали, Армани, а учествуваше и во многу модни едиторијали.

Таа беше во врска со фудбалерот Кристијано Роналдо од 2009 до јануари 2015 година. Неколку месеци по раскинувањето со Ронално, Ирина започна врска со актерот Бредли Купер, со кој ја има ќерката Леа де Сена. Двојката раскина во 2019 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!