Вие имате прво да ја знаете вистината

Кои се најбогатите тајкуни во Казахстан каде се стравува дека се на работ на граѓанска војна

Меѓу казахстанските милијардери се ќерката и зетот на Нурсултан Назарбаев, поранешен претседател на Казахстан каде во моментов се стравува дека се на работ на граѓанска војна.

Богатството на милијардери, тајкуни кои поседуваат некои од најпознатите компании во оваа земја, е загрозено во последните неколку дена поради протестите против режимот.

Според електронското издание на американскиот деловен весник Форбс, богатството на четворица милијардери, меѓу кои и ќерката на Назарбај, Динара Кулибаева и зетот Тимур Кулибаев, на 4 јануари било помалку за три милијарди долари. Протестите следеа по поскапувањето на бензинот, а граѓаните се спротивставија на корупцијата, која стана сеприсутна за време на владеењето на Назарбаев.

Вредноста на акциите на двете големи казахстански банки Каспи и АД Халик банка е намалена поради протестите при кои беа запалени зградите на институциите. Во извештајот од 5 јануари на британскиот аналитичар, аналитичарот за управување со политички ризик PRISM, Бенџамин Годвин, се вели дека семејството Назарбаев го напуштило Казахстан со приватни авиони тој ден.

Повикувајќи се на извор близок до семејството, Годвин рече дека семејството лојално на рускиот претседател Владимир Путин заминало во Москва.

Најголем акционер во Каспа банка е нејзиниот милијардер лидер Вјачеслав Ким. Извршен директор на споменатата банка е и милијардерот Михаил Ломтадзе.

Динара Кулибаева и нејзиниот сопруг Тимур Кулибаев поседуваат акции во АД Халик банка. Нивното богатство вреди 3,1 милијарди долари. Зетот на поранешниот претседател изгради деловна кариера во индустријата за природни ресурси. Меѓу другото, тој беше и во Бордот на директори на Гаспром, пишува Форбс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!