Вие имате прво да ја знаете вистината

Мексиканската полиција сè уште го бара мобилниот телефон на Болдвин поради докази за пукањето во филмот „Rust“

Полицијата во Ново Мексико побарала помош од властите во Њујорк за да го добие мобилниот телефон на Алек Болдвин како дел од истрагата за пукањето во филмот „Rust“ – повеќе од три недели откако детективите поднеле барање да го пребараат телефонот.

Судијата за прекршоци во Санта Фе, Дејвид Сегура, на 16 декември одобри налог за претрес кој и овозможи на локалната полиција да го пребара iPhone-от на Болдвин за докази релевантни за истрагата од 21 октомври за смртоносното убиство на снимателката Халин Хачинс на сетот на нискобуџетниот вестерн Rust. Но, досега тоа не се случи, изјавија официјалните лица оваа недела.

„Канцеларијата на шерифот не го поседува телефонот“, изјави во петокот попладне портпаролот на шерифот на округот Санта Фе, Хуан Риос. „Телефонот е во Њујорк, кај господин Болдвин. Домот на Болдвин е во Хемптонс, округот Сафолк, Њујорк.

Јавниот обвинител на Ново Мексико, Мери Кармак-Алтвис – одговорна за спроведување на законот во округот Санта Фе што го надгледува случајот – рече во изјавата во четвртокот дека нејзината канцеларија и истражителите на шерифот „активно соработуваат со округот Сафолк, одделот на шерифот во Њујорк и адвокатите на Болдвин“, како би добиле каков било материјал од телефонот на Болдвин во врска со истрагата.

Налогот за претрес издаден од судијата Сегура беше спроведлив само во Ново Мексико, велат локалните адвокати.

Органите на редот ги истражуваат постапките на Болдвин, како и продуцентот кој пукал со реквизитите за време на пробата, но и помошникот режисер Дејвид Холс, задолжен за безбедноста на сетот, и 24-годишната Хана Гутиерез Рид, задолжена за безбедноста на пиштолот.

Нејасно е зошто познатиот актер доброволно не го предал телефонот. Претходно во истрагата, истражителите на шерифот на округот Санта Феа ги пронајдоа мобилните телефони на Гутиерез Рид и Холс. И двајцата доброволно ги предале своите телефони на истражителите на шерифот без налог за претрес, велат нивните адвокати.

Болдвин му рекол на презентерот на ABC News, Џорџ Стефанопулос, дека кон Хачинс насочил реплика на стариот Колт 45 додека ја вежбале сцената што Хачинс и режисерот Џоел Соуза планирале да ја снимат подоцна тоа попладне. Болдвин рече дека не го повлекол чкрапалото и не очекувал да биде обвинет. Куршум од пиштол смртно ја погодил Хачинс и ја застрела во рамото и Соуза, која добила помош во болницата во Санта Фе.

Се очекува Carmack-Altwies да одлучи дали ќе поднесе обвинение против Болдвин или членови на тимот во следните неколку месеци.

Во изјавата од 16 декември за осумте страници што ги опфаќа налогот за претрес, детективката на округот Санта Фе, Александрија Хенкок, рече дека е заинтересирана да ги прегледа текстуалните пораки, е-поштата, контактите, историјата на прелистувачот, приватните пораки на социјалните мрежи на Болдвин, како и неговиот список со неодамнешни повици. Инспекторите побарале и пристап до дигитални слики, избришани дигитални слики, лозинки и сите GPS податоци од телефонот.

Во изјавата за налогот за претрес, Хенкок напиша дека „го побарала телефонот на Алек од него, како и од неговиот адвокат и дека добила инструкции да добие налог“.

Детективката напишала дека имало „неколку е-мејлови и СМС пораки испратени и примени“ во врска со продукцијата што таа сакала да ги прегледа. Хенкок истакна дека сите добиени информации кои не се поврзани со истрагата за пукањето во „Rust“ ќе бидат „запечатени и подоцна уништени“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!