Вие имате прво да ја знаете вистината

Како да го преживеете јануари? Избегнете го финансискиот нокаут со овие генијални совети

Стегнете го малку ременот, користете картички малку помалку, договорете се малку со банката, бидете малку психолог. И на крај, бидете мал продавач на голем број продажни сајтови.

Заврши треската на празничниот шопинг, ги прославивме Новата година и Божиќ, подароци се даваа, се примаа, јадевме и пиевме добро со денови …

Декември е месецот кога најмногу трошиме на храна и набавки. Можеби малку се занесовме, сакавме да ги израдуваме соседите или само сакавме малку среќа по тешка, пандемична година. Затоа одамна е познато дека јануари е „најдолгиот месец“, иако не е единствениот кој има 31 ден. Но, чекаме со празни џебови во јануари, па треба внимателно да испланираме како ќе ги поминеме тие денови. Проветрувајте ја куќата, белите дробови, но и одморете го стомакот од тешките оброци кои сте ги подготвиле.

Финансискиот стрес може да направи хаос на вашето здравје, врски, па дури и здрав разум. За да се спречи тоа да се случи, штедењето е единствениот излез. Секое семејство си го стега ременот на свој начин, но има некои непишани правила како да го дочекате остатокот од следната година, барем на нула. Сите членови на домаќинството можат да придонесат за стабилизирање на домашниот буџет по празниците.

Намалете ги трошоците

Веднаш прогласете го јануари за месец на нетрошење. Можеби е малку тешко, но вреди. Откажете се од нарачување готова храна на домашна адреса, брза храна додека поминувате низ град и купување облека на уште поголеми промоции отколку во декември. Во сите земји во светот, вклучително и нашата, трговците несвесно ја намалуваат непродадената роба во јануари, па примамливите понуди се на секој чекор.

Обидете се повторно да ја пресметате сумата само за купување на најпотребните намирници во супермаркет: леб, млеко, јајца, јогурт и други расипливи намирници.Оброците за семејството треба сами да ги подготвувате и да ги искористите залихите што ги имате во шпајзовите и замрзнувачите. Нека семејството има појадок, ручек и вечера – дома. Ова е и можност за добра детоксикација на организмот. Направете и пијте кафе дома, не мора да го купувате и пиете секој час додека шетате по улиците. Кога ќе ги соберете двете кафиња што ги купувате на ден, ќе видите колку заштедува.

Итни сметки

Иако на сите им е јасно дека луѓето „раскинале“ во текот на декември и дека повеќето се „пробиени“, мора да се платат сметките, но и месечните рати на кредитните картички. Седнете и пресметајте ги долговите и платете ги оние кои се итни или неодложни. Во јануари обидете се да подмирите барем дел од нив – платите дел од сметката за струја, на пример, и плаќајте го „минималниот минимум“ на картичката, се додека има евиденција за плаќањето. Веќе сте запознаени со начинот на кој работи вашата банка, па ќе видите како целосно ќе ги исполнувате обврските во наредните месеци. Ако вашиот долг е голем, обидете се да се договорите со банката да ви даде разумен рок на отплата. Повеќето ќе го прифатат.

Држете се до готовина

Кредитните картички лесно се вадат од вашиот паричник, бидејќи на тој начин немаме впечаток дека трошиме. Ни се чини како робата да ни ја даваат. Втората приказна е со кеш, бидејќи парите ни се топат пред очи. Затоа во јануари подигнете или заштедете одредена сума на готовина и плаќајте само на тој начин. Готовината е идеален начин на плаќање за импулсивни купувања, кога на нешто „не можеш да одолееш“, тоа е толку „достапно“! Не грижете се, многу работи ќе ве чекаат, многу не. Не мора да купувате стотици сандали по пристапни цени само затоа што се на зимска распродажба.

Продадете го она што не ви треба

Иако ова може да изгледа како научна фантастика, размислете дали постои начин да заработите малку надвор од вашиот вообичаен приход. Побарајте помала, дури и послабо платена работа со скратено работно време, прифатете ја понудата на пријател да помогнете и да добиете плата и обидете се да продадете нешто на сè поголем број сајтови кои продаваат нова или користена стока. Тоа не мора да биде трајно, но тоа е слатка заработка. Во куќата секогаш има убави и непотребни работи на кои можете добро да заработите. Од скапи неносени чевли, до сервис за вечера која само собира прашина, можете да го преживеете не само јануари, туку и остатокот од годината.

Кафуле диета

Работата на кафулињата и онака е ограничена, па мажите нека се откажат од излегување со колеги и друштво. Пијалоците се поскапи од храната, затоа сведете ги трошоците на минимум на вашето омилено собиралиште. Истото важи и за жените. Многумина ќе речат: „Па, да не пијам кафе со мојот пријател?!“ Ако немате пари – не морате. Имате доволно пијачки дома, остана од празниците. Наместо да излегувате, создадете атмосфера во вашата дневна соба и напијте се до крај.

И децата нека внимаваат

Разговарајте отворено со децата и кажете им да намалат со вообичаените барања. Нема купување огромно количество слатки, пијалоци, а да не зборуваме за облека и чевли. Нема удоволувања. А децата нека се ограничат само на домашни залихи, правени сокови и чаеви. Замолете ги да не ги трошат парите што ги добиле за празниците. Прегледајте ги нивните новогодишни и божиќни подароци. Секогаш има нешто што не им се допаѓа. Обидете се да го вратите во продавницата она што не им се допаѓа и вратете си ги парите. Кај нас не е лесно како во западните земји, но има се повеќе продавници и онлајн продавници кои враќаат пари. Некои работи можат да им ги продадат за симболична сума на другарчињата што им се допаѓаат, а тоа нека биде нивниот џепарлак.

Коверт кој спасува живот

Изгледа лудо, но функционира. На пликовите испечатете ги сите фактури поединечно, посебно за секоја. Имајте плико за храна, како и за секој член од семејството. Ставете одредена количина во нив, исто како што сте планирале. Овој начин на штедење има голем психолошки ефект, бидејќи секој ќе се труди што помалку да ја става раката во тие пликови, ќе делува како предизвик. Познато е дека штедењето може да стане страст, исто како и трошењето. Не советуваме, но нека биде барем додека не помине јануари и вие застанете на „здрави нозе“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!