Вие имате прво да ја знаете вистината

Како работи највредната компанија во светот: Тоалети без вода и расипана храна со црви при склопување на ајфони!?

По протестот поради лошите работни услови во Индија, затворена е клучната фабрика во синџирот на снабдување на Apple.

За жените кои склопуваат iPhone-и во фабриката Foxconn во јужна Индија, преполните студентски домови со тоалети без вода и храна со црви беа некои од проблемите што мораа да ги издржат за да добијат плата.

Меѓутоа, кога над 250 работници се разболеле поради расипана храна, нивното незадоволство ескалираше и кулминираше со редок протест, кој ја затворил фабриката во која работеле 17.000 луѓе, пренесува Вијести.

Кризата избувна во време кога Apple го засилува производството на iPhone 13 и кога акционерите бараат од компанијата да биде потранспарентна за условите за работа на добавувачите.

Ројтерс разговарал со шест жени кои работеле во фабриката Фокскон и секоја од нив побарала да остане анонимна поради страв од одмазда на работа или од полицијата.

Работниците спиеле на подот во собите во кои имало меѓу шест и 30 жени, изјавиле вработените за британската агенција. Двајца работници рекле дека во тоалетите на хостелот каде што живееле немало вода.

„Луѓето кои живееле во хостели отсекогаш биле болни, од алергии, болки во градите, труење со храна“, изјави за Ројтерс 21-годишна работничка која ја напуштил фабриката по протестот.

„Не правевме проблем од тоа, бидејќи мислевме дека ќе се реши. Но, сега тоа погоди многу луѓе“, рече таа.

Apple и Foxconne изјавија за Reuters дека некои студентски домови и мензи што ги користат вработените во фабриката не ги исполнуваат бараните стандарди. Фабриката сега е „условна“, а Apple ќе се погрижи да се почитуваат строгите стандарди пред повторното отворање, изјави портпаролот на Apple.

Foxconn рече дека го обновува локалниот менаџерски тим и презема чекори за подобрување на работните услови. Сите вработени ќе бидат платени додека се прават потребните подобрувања за да се рестартира бизнисот, соопштија од компанијата.

Труењето со храна и протестите што следеа доведоа до истраги, од кои некои се уште се во тек, а ги спроведуваат четири агенции на индиската провинција Тамил Наду. На Ројтерс му беше кажано дека официјалните лица, исто така, приватно побарале од Foxconn да се грижи за подобрување на работните услови.

Apple и Foxconn не прецизираа кога ќе се отвори фабриката.

Foxconn, со седиште во Тајван, ја отвори фабриката во 2019 година, ветувајќи дека ќе отвори до 25.000 работни места, што беше поттик за кампањата „Make in India“ на премиерот Нарендра Моди.

Градот Сриперумбудур, каде што се наоѓа фабриката, е индустриска област со фабрики кои произведуваат производи за Samsung и Daimler.

Оваа фабрика е клучна за напорите на Apple да го пресели производството од Кина поради тензиите меѓу Пекинг и Вашингтон. Ројтерс минатата година објави дека Foxconn планира да инвестира една милијарда евра во фабриката во следните три години.

Foxconn вработува работници преку посредници за вработување, кои се задолжени и за сместување на вработените – главно жени.

Жените кои работат во фабриката на Foxconn заработуваат околу 140 долари месечно и и плаќаат на фирмата преку која Foxconn ги ангажирал сместување и храна.

Најголем дел од работниците се на возраст од 18 до 22 години и потекнуваат од рурални средини. Месечната плата е околу една третина повисока од минималната плата за вакви работни места.

Неколку активисти тврдат дека работодавците веруваат дека жените кои ги регрутираат од земјоделски области имаат помала веројатност да се побунат или да се приклучат на синдикатите, што го прави протестот во фабриката Фокскон уште позначаен.

Во средината на декември 159 жени од истото сместување завршиле во болница поради труење со храна. Уште 100 жени добија медицинска помош, но не беа хоспитализирани.

Два дена подоцна, на 17 декември, околу 2.000 жени од блиските хостели на Фокскон излегоа на улиците, блокирајќи го автопатот во близина на фабриката. Нивните машки колеги, вклучувајќи ги и оние од блиската фабрика за автомобили, им се придружија на протестите следниот ден.

Полицијата на вториот, поголем протест реагираше со употреба на сила.

Полицијата уапси 67 жени и локален новинар, им ги одзеде телефоните и им се јави на родителите, предупредувајќи ги да ги средат своите ќерки.

Полицијата демантираше дека при контролата на протестот употребила прекумерна сила.

Немирите во Фокскон се втори каде во центарот е добавувачот на Apple во Индија во последната година. Во декември 2020 година, илјадници работници по договор во фабриката во сопственост на Вистрон корп уништија опрема и возила поради наводно неплаќање на платите и предизвикаа штета од 60 милиони долари.

Apple тогаш објави дека Вистрон е на „условно“ и дека повеќе нема да ја ангажира таа тајванска компанија додека не се справи со начинот на кој се третираат работниците во фабриката.

Фабриката на Вистром повторно беше отворена на почетокот од минатата година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!