Вие имате прво да ја знаете вистината

Миленичката на диктаторот, од Казахстан изнесе 300 милиони долари, си купи вила, банка и приватен авион, со татко и сака да бега во Дубаи!?

Алија Назарбаева , ќерката на повеќедеценискиот и семоќен претседател на Казахстан , Нурсултан Назарбаев, своевремено изврши големи трансакции во Лондон откако извади 300 милиони долари од земјата.

Тоа купување вклучувало приватен авион вреден 25 милиони долари, куќа вредна 8,75 милиони фунти во Хајгејт, па дури и приватна банка.

Ќерката на поранешниот претседател на Казахстан, земја растргната од конфликти во последните денови, реши да оди на шопинг откако изнесе од земјата 300 милиони долари од своето лично богатство.

Назарбаева им наложила на двајца професионални финансиски советници да купат луксузни домови, банка и луксузен авион, откако ги префрлила парите на комплексна мрежа на офшор трустови и компании, што се протега од Лихтенштајн до Британските Девствени Острови, според пишувањето на Телеграф.

Нејзиното купување вклучувало приватен авион Challenger Bombardier од 25 милиони долари, куќа од 8,75 милиони фунти во Хајгејт, Северен Лондон – за да и помогне да добие британска пребивалиште – и му наложила на нејзиниот тим да купи имот од 14 милиони долари во Дубаи, вклучително и вила на вештачки остров Palm Jumeirah.

Деталите за купувањето во 2006 година, за првпат беа откриени во саботата, веројатно ќе предизвикаат неверување во Казахстан, кој со децении е погоден од насилни протести насочени кон владејачката елита во земјата.

Алија е најмладата ќерка на Нурсултан Назарбаев, кој беше претседател на Казахстан 28 години, до 2019 година, кога тој се повлече во сенка, но задржа голем дел од својата моќ.

Додека тој ја водеше земјата, за време и по советската ера, избрано малцинство собра огромно богатство, додека во исто време многу обични Казахстанци се бореа за обичен опстанок.

Во драматични околности, Назарбаев беше сменет од функцијата шеф на Советот за безбедност на Казахстан на 5 јануари (иако тој е законски неотповиклив) и наводно се подготвува да ја напушти земјата. Властите во саботата тврдеа дека Назарбаев се уште е во главниот град, во негова чест преименуван во Нур-Султан.

Претходно се појавија гласини дека 41-годишната Алија Назарбаева сакала да отпатува во Дубаи со нејзиниот татко додека тој се обидувал да избега од превирањата и немирите во неговата земја и дека можеби се надева дека ќе го искористи Лондон како сигурна база.

Нејзината екстраваганција во Лондон, опишана од еден експерт како „зачудувачка“, излезе на виделина дури по расправија со двајца финансиски советници, кои ги обвини дека се нечесни и проневериле средства, заговор за измама, прекршување на должноста и неоправдано збогатување.

Назарбаева ги тужеше двајцата советници во Високиот суд во Лондон, барајќи 223 милиони долари, пред да го реши случајот. Деталите за овој случај од 2016 година само што излегоа на виделина.

Досега, Назарбаева, чија најстара сестра Дарига поседува имот од 108 милиони долари во Лондон, беше најпозната по дизајнерскиот накит на Дамијани, промовирајќи го својот бренд за облека и поседувајќи најсовремен спа центар, бања во Алмати, Казахстан, најголемиот град, како и градежна компанија.

Семејството Назарбаев одамна воспостави финансиски врски со Британија. Казахстанскиот олигарх му плати на принцот Ендру четири милиони долари повеќе од бараната цена за неговиот дом во 2007 година во паркот Санингхил.

Во неколкуте големи трансфери Алија Назарбаева на своите советници им префрли 312 милиони долари.

По нивна препорака, Назарбаева решила да инвестира 108 милиони долари во CBH Bank, ексклузивна швајцарска приватна банка, во замена за 51 отсто од акциите.

Нејзините пари се исто така инвестирани во обврзници, заеднички фондови и компанија за заеми со седиште во Есекс, наменета за должници со лоши кредитни досиеја.

Но, кога се распадна врската на Назарбаев со советниците Ишмуратов и Коротков-Коганович, таа во март 2016 година поднесе тужба во вредност од 233 милиони американски долари, против нив двајца во Високиот суд во Лондон.

Таа тврдеше дека тие не ја следеле нејзината желба и дека тие наводно профитирале многу над нивниот договор за добивка од 25 проценти, како и дека нејзините пари ги вложиле во трансакции што таа ги одбивала.

Таа ги обвини и за проневера на 75 милиони швајцарски франци, повеќе од половина од парите наменети за купување на швајцарската банка.

Алија Назарбаева не одговори на барањата за коментар. За разлика од неа портпаролот на советниците Исматуров и Коротков-Коганович изјави дека “неоснованите обвинувања беа отфрлени, барањето пари беше отфрлено и беше постигнат пријателски договор“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!