Вие имате прво да ја знаете вистината

Одлуката за Ѓоковиќ ќе биде соопштена утре наутро: Одреден му е рок за напуштање на Австралија доколку се одлучи за депортација

Новак Ѓоковиќ „брои ситно“ додека не го напушти озлогласениот „хотел“ во кој ги помина претходните пет дена по пристигнувањето во Мелбурн.

Сето тоа најверојатно ќе трае до раните зори во по нашето локално време, а РТС најави специјална емисија која ќе започне во 23:35 часот.

Поранешниот дописник на РТС од Австралија, Драган Каран, по судската седница во Мелбурн ги објасни можните сценарија.

– Ѓоковиќ може да го добие случајот и да остане да игра во АО. Ако не дај Боже го изгуби случајот, ќе мора веднаш да ја напушти државата, а што се однесува до австралиските власти, тие му одредиле рок за напуштање на државата, а тоа е 16 часот, понеделник, 10 јануари. Доколку случајот се пролонгира, на Новак може да му биде издадена привремена дозвола за престој и игра на турнирот во Мелбурн. Ако Новак не добие привремена дозвола, во тој случај ќе мора повторно да ја напушти земјата – објаснува Каран.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!