Вие имате прво да ја знаете вистината

Препад на Бајконур, падобранците го заземаа рускиот вселенски програм во Казахстан, од Иљушин 76 се истоварија под полна воена опрема (видео)

Руски падобранци со целосна борбена опрема денеска слетаа во Бајконур и веднаш беа распоредени во вселенскиот центар, објект од витален интерес за руската вселенска програма.

По слетувањето на транспортниот авион Иљушин ИЛ-76 на пистата, започна истоварот на падобранците, кои беа распоредени на клучните точки на овој центар.

Објавено е и видео за нивното пристигнување во Бајконур, кое се појави на социјалните мрежи.

Космодромот Бајконур во Казахстан некогаш беше срцето на советската вселенска програма. Русија продолжува да го користи како главен објект за лансирање во вселената.

Вселенското пристаниште Восточни на рускиот Далечен Исток ќе ја намали таа зависност, но сепак не целосно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!