Вие имате прво да ја знаете вистината

Протекоа кадри од новиот филм со озогласениот Кевин спејси: Ја игра улогата на хрватскиот претседател Туѓман

Откако се прошири веста дека Кевин Спејси ќе го игра Фрањо Туѓман во претстојниот хрватски филм, сега се појавија и првите кадри.

Сцените ги објави ХРТ, а режисерот Јаков Седлар го коментираше изборот на Спејси.

„Тој е исклучително интересен човек со богато минато, човек кој ги има сите можни награди – од два Оскари до театарски награди“, рече тој.

Зборувајќи за полемиката во врска со актерот кој е обвинет за сексуална злоупотреба, Седлар рече дека Спејси е „генијален актер кој го познава со години и кој му е пријател“, пренесува 021.

„Верувам во неговата приказна. Тоа е сè што можам да кажам за ова“, рече Седлар.

Иако Спејси го игра Фрањо Туѓман, Седлар забележува дека ова не е филм за првиот хрватски претседател.

„Бев добар пријател и близок соработник на покојниот претседател Туѓман. Да не беше тој, мислам дека немаше да постоеше демократска независна Хрватска, членка на Европската унија. Тоа го кажува огромното мнозинство луѓе кој гласаше за претседателот Туѓман .Тоа не е само филм за него.Тоа е филм за целиот контекст, за она што му претходело на создавањето на Хрватска.Без тој контекст е невозможно да се разбере приказната.Филмот ќе биде интересен токму затоа што поради тоа.Има многу што да се каже, особено за помладите генерации и за публиката надвор. „Поради Кевин Спејси филмот ќе се прикажува низ целиот свет“, објасни тој.

Според Седлар, Спејси се подготвил темелно пред да се согласи да го глуми првиот хрватски претседател и да прочита неколку книги и сè што може на Интернет.

Дојде одлично информиран за него.Тој е таков тип на актер.Не би се согласил да глуми некого ако не стои зад него,зад неговата улога и личноста што ја игра.Знаеше многу детали.Апсолутно го почитува претседателот Туѓман , така и го игра“, рекол режисерот и додал дека Спејси веќе ја напуштил Хрватска.

Сценарист на филмот е Хрвоје Хитец. Филмот премиерно ќе биде прикажан на 14 мај, на 100-тиот роденден на Туѓман.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!