Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата Франциско ги критикува дезинформациите за вакцинацијата: „Луѓето се под влијание на идеологијата на моментот“

Папата Франциско ги осуди „неоснованите“ идеолошки дезинформации за вакцините против Ковид-19, поддржувајќи ги националните кампањи за вакцинација.

Франциско го одржа своето годишно обраќање пред повеќе од 200 дипломати акредитирани во Ватикан.

„Гледаме дека во оние места каде што е спроведена ефикасна кампања за вакцинација, ризиците од тешки последици од болеста се намалени“, рече Френсис.

„Затоа е важно да се продолжи со имунизација на општата популација колку што е можно повеќе“, рече папата, кој пет од шесте страници од долгото обраќање ги посвети на пандемијата.

Тој предупреди на вмешаност на идеологијата во кампањата за вакцинација.

„За жал, гледаме дека сè повеќе сме во свет на силни идеолошки поделби. Често луѓето дозволуваат да бидат под влијание на идеологијата на моментот, засилена со неосновани информации или лошо поткрепени факти“, нагласи тој.

„Вакцините не се магичен лек, но тие секако претставуваат, заедно со другите лекови што треба да се развијат, најразумното решение за запирање на болеста“, додаде Фрањо.

Поглаварот на Католичката црква беше целосно вакциниран, а во своето обраќање повика на поправедна распределба на вакцините на посиромашните нации, како и напуштање на „монополските правила“ за патентите за вакцините за поголемо добро.

Во својот говор, Франциско повторно ги бранеше мигрантите, велејќи дека секоја држава мора да прифати колку што може и дека одговорноста за нивната интеграција мора да биде споделена.

Тој повика на дијалог во областите на конфликти и кризи како што се Либан, Украина и Мјанмар и го повтори повикот за забрана на нуклеарното оружје.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!