Вие имате прво да ја знаете вистината

Се очекува ЕМА да даде зелено светло за одобрување на пилулата против ковид на Pfizer

Регулаторот за лекови на ЕУ рече дека може да одлучи „во рок од неколку недели“ дали да ја одобри употребата на пилулата против Ковид-19 на „Фајзер“, Паксловид, откако американскиот производител на лекови поднесе барање за одобрување.

Побарано е одобрение за третман на лесна до умерена болест на Ковид-19 кај пациенти на возраст од 12 години и постари кои тежат најмалку 40 килограми и се изложени на висок ризик од влошување на здравјето, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА).

Вакцините остануваат клучна алатка во борбата против пандемијата, но регулаторите ја гледаат терапијата со лекови како нова алатка во борбата против омикрон, варијанта на коронавирусот кој се шири исклучително брзо и досега е откриена во повеќе од 128 земји.

ЕМА веќе процени некои од податоците за време на евалуацијата на пилулата Pfizer што започна во ноември минатата година.

Паксловидот на Pfizer, кој треба да се зема пет дена за време на домашно лекување и по првите симптоми на ковид-19. Лекот беше одобрен од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) во декември за лица на возраст од 12 години и постари.

Клиничките студии покажаа дека Paxlovid е речиси 90 проценти ефикасен во спречување на хоспитализација и смрт кај пациенти со висок ризик од развој на тешка форма на ковид.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!