Вие имате прво да ја знаете вистината

Додека Леонардо ди Каприо пие коктел на супер јахта, на мрежите го обвинуваат дека е измамник

Откако ја помина новогодишната ноќ во друштво на милијардерот Ернесто Бертарели, Џеф Безос и неговата девојка Лорен Санчез , Дрејк и други познати личности, Леонардо ди Каприо беше фотографиран како одмара на луксузна јахта вредна 110 милиони долари во близина на карипскиот остров Сент Барт.

Со оглед на тоа што холивудскиот актер често посетува атрактивни дестинации, а има и долга историја на јахти на прекрасни места, ова патување немаше да биде толку забележливо доколку Ди Каприо не беше еден од најгласните поборници за заштита на животната средина.

Како амбасадор на ОН кој е посветен на подигање на свеста за тоа како климатските промени и занемарувањето на животната средина влијаат на човештвото, актерот неодамна ги повика своите обожаватели да обрнат внимание на ова прашање, а неговата улога во хитот на Нетфликс „Не гледај нагоре“ е дополнително привлече внимание на тоа.

И покрај неговиот став, Леонардо ди Каприо (47) плови по Карибите од 1 јануари на јахта од 110 милиони долари полна со 523.000 литри гориво и произведува огромни количини јаглерод диоксид, приближно исто како и просечниот автомобил годишно, што е многу ја загадува околината.

Затоа холивудскиот актер деновиве е мета на критики, а на мрежите на големо се коментираат фотографиите на кои се гледа како Ди Каприо ужива додека се сонча и пие коктел на супер јахта во близина на островот Сент Барт, во друштво на колегата и пријател, музичарот Лукас Хас.

Никој не се грижи за животната средина повеќе од Холивуд. Имаат јахти, приватни авиони и скапи автомобили. Тие живеат развратен живот. Да не ја заборавиме нивната љубов кон крвавите дијаманти. Среќни сме што се тие наши идоли”, е еден од коментарите.

“Го гледаме Ленардо ди Каприо како одмара на јахта по новогодишната забава со Џеф Безос, надевајќи се дека ќе може да ве убеди во неговата измама со климатските промени. Кутриот Лео”, напишал еден корисник на Твитер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!