Вие имате прво да ја знаете вистината

Бајден издаде итна наредба до метеоролозите: „Следете го времето за да можеме полесно да ја предвидиме инвазијата на Украина!“

Џо Бајден им наредил на метеоролозите да се обидат да го предвидат датумот на можна руска инвазија на Украина, откако многу блага зима ги наруши плановите на Владимир Путин, пишува Телеграф.

Невообичаено топол почеток на зимата може да го принуди Кремљ да ја одложи копнената инвазија барем до почетокот на февруари, изјавија американските власти.

Администрацијата на САД нареди тим од метеоролози „внимателно да го следат времето во Украина поради можна инвазија“, изјави еден американски функционер за Њујорк Тајмс.

Русија распореди повеќе од 100.000 војници во близина на границата со Украина во изминатите два месеци, очигледно подготвувајќи се за инвазија во светло на неодамнешната ескалација на тензиите поради растечките врски меѓу Украина и Западот.

Воените аналитичари велат дека Русија собрала сили во текот на ноември и декември за да биде подготвена за инвазија во јануари, кога овој дел од земјата обично е погоден од тешки зими што го олеснува транспортот на тешките возила и опремата.

Но, неименувани американски официјални лица во понеделникот изјавија дека поради „благата“ зима, инвазија во јануари е малку веројатна.

Голема површина долж самата граница, како што потврдија новинарите пред неколку дена, се уште е калливо мочуриште каде условите за борба би биле многу тешки.

Извештаите дојдоа за време на разговорите меѓу руските и американските дипломати во Женева во понеделникот.

Русија постави безбедносен услов без преседан минатиот месец, велејќи им на САД и НАТО дека Москва ќе биде принудена да одговори со воена сила доколку експлицитно не и се забрани на Украина да се приклучи на НАТО и бара да се обврзат дека нема да испраќаат војници во областа.

Тие зборови беа сфатени како најјасна закана досега за копнената инвазија на Украина, која веќе го загуби полуостровот Крим по анексијата на Русија во 2014 година и продолжува да се бори против сепаратистичките бунтови на исток поддржани од Москва.

Преговорите во Женева во понеделникот го прекинаа ќор-сокакот откако Соединетите Држави одбија дури и да ја разгледаат идејата за забрана на источноевропските земји да влезат во НАТО. Главниот руски преговарач не изрази голем оптимизам, но рече дека разговорите „не биле многу безнадежни“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва во следните неколку дена ќе знае „дали преговорите имаат смисла и во која насока да се движат“.

Тој исто така рече дека Русија нема конкретна временска рамка за одреден исход од преговорите, но инсистираше на тоа дека Москва не е подготвена да гледа како Вашингтон „се влече низ овие преговори“.

Тој, исто така ја осуди Америка за санкциите против Русија кои неодамна протекоа во јавноста и кои треба да ја одвратат Русија од напад на Украина. Како што рече, тоа во никој случај не помогна да се создаде конструктивна средина пред преговорите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!