Вие имате прво да ја знаете вистината

Вероучител по грешка им пуштил на учениците погрешно видео: Го гледале Исус како чита Плејбој и покажува секс играчка со жилети

Четириминутно видео прикажано на час по веронаука за основци од 7-мо одделение предизвика скандал меѓу родителите, пишува Дејли Мејл.

Наставникот им покажа на учениците од Академијата Ексел во Снејд Грин, Стоук-он-Трент, видео од анимиран филм во кој имаше секс играчка покриена со жилети и Исус како чита Плејбој. На снимката се слушаа и пцовки.

Анимираниот филм, кој објаснува како настанале различни религиозни симболи, вклучи два цртани лика кои разговараат за таоистичкиот симбол на јин и јанг и за тоа што тие ги сметаат за најдобри и најлоши работи на светот.

Сепак, еден од ликовите потоа опишува како сендвич со сирење на скара е најдобарата работа на светот, а потоа користи секс играчка покриена со жилет како приказ на најлошото нешто на светот.

За скандалот се јавиле од училиштето со објаснување дека во одделението имало заменик наставник кој ненамерно пуштил погрешно видео од Јутјуб. Тие истакнаа дека снимката, во меѓувреме, е означена како несоодветна и повеќе нема да се користи.

Еден од учениците на Ривер Медокс сепак тврди дека наставникот ги предупредил учениците пред пуштањето на снимката дека видеото содржи прости зборови.

Првата глупост е прикажана веќе во 13-та секунда, а седум секунди подоцна Исус е прикажан како чита списание Плејбој.

– Бев шокиран кога го погледнав видеото. Повеќето студенти умираа од смеење додека гледаа. Повторувавме за испит и правевме верски симболи. Наставникот, кој не е наш вистински учител, рече дека ќе ни покаже видео што може да ни помогне. Тоа навистина не е соодветно за училиште, рече тој.

Ривер во белешка го запишал насловот на видеото во тетратка за да може да им го покаже на родителите после училиште.

Неговиот татко Еден Медокс бил бесен кога синот го спомнал тоа, а кога го погледнал видеото сфатил дека е уште полошо отколку што мислел дека ќе биде.

„Овој свет е тотално луд ако се дозволи такви работи да се прикажуваат на училиште“, рече тој.

Видеото е објавено на Јутјуб од Академијата на Сем О’Нел со наслов „Where Religious Symbols Come From — That Happened Thursday“. („Од каде потекнуваат верските симболи – се случи во четвртокот“)

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!