Вие имате прво да ја знаете вистината

Короната ги собори сите рекорди, 13.693 заразени во Србија, надмината е црвената линија од десет илјади заразени дневно

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 13.693 лица, а од оваа болест починале 22 пациенти. Тестирани се 37.402 лица. На респиратор се 86 пациенти, такви се бројките кои експлодираа во соседна Србија.

За споредба, во понеделникот имало 9.000 нови случаи, а починале 24 пациенти. Статистиката никогаш не била полоша, но сепак охрабрува тоа што нема многу пациенти чие лекување бара хоспитализација.

Д-р Зоран Бекиќ, координатор на пунктот за вакцинација на Белградскиот саем и директор на Здравствениот дом Савски Венац, вели дека загрижувачки е бројот на заразени меѓу оние кои првпат доаѓаат на преглед.

Зоран Бекиќ во утринската програма на РТС рече дека ако погледнеме на крајот на минатата година, кога бројките почнале да растат благо, имало околу 1.500 или 1.600 луѓе, а веднаш по Нова година тие бројки почнале нагло да растат – 2.700 , 5.200, за да имаме најголем удар на 9.200, потоа благо смирување од 7.500 за два дена, па се вративме на 9.000.

Сето тоа е последица на омикрон, кој се шири пет пати побрзо. Од друга страна, ја успоривме имунизацијата. Два милиони и триста илјади граѓани не примиле никаква доза, 980.000 кои го исполниле условот за трета доза не ја примиле. Тоа се 3.300.000 граѓани кои се цел на инфекцијата, изјави Бекиќ.

Тоа укажува на голем број контакти, масовни собири и непочитување на мерките. Сето тоа доведе до овој бран кој многу брзо се шири – нагласи Бекиќ.

Омикрон, вели тој, е апсолутно со нив, бидејќи брзо се шири.

Од друга страна, клиничката слика е поблага. Ако ја погледнеме бројката на денот кога имавме 7.500 заразени лица дневно, некаде околу два отсто од таа популација имаа болничко сместување, вели тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!