Вие имате прво да ја знаете вистината

Славата и парите му беа поважни од семејството, се одрече од ќерката и уништи два брака: Мрачната страна на Ентони Хопкинс

Сјајниот велшки актер Ентони Хопкинс е најпознат по својот актерски интензитет, како и по улогите кои се претежно луѓе на работ на лудило или се патетични на кој било друг начин.

Тој е еден од ретките актери кој покрај бројните награди и признанија во кариерата може да се пофали и со освоен Оскар во категоријата за најдобра главна машка улога. Глумеше во повеќе од сто филмови и режираше три филма. Освен тоа, се испроба и како извршен продуцент, но и како сценарист.

Филип Ентони Хопкинс е роден на 31 декември 1937 година во Маргам. Неговиот татко бил пекар Ричард Артур Хопкинс, а неговата мајка Муриел Ен била домаќинка. Од најраниот период на неговото детство, тој беше многу посебен.

Речиси не го интересираше училиштето, па затоа беше многу лош ученик. Освен тоа, боледувал од дислексија, нарушувања во читањето или разбирање на прочитаното, што уште повеќе му го отежнувало учењето на училиште. Затоа решава да се проба во уметноста, мислејќи дека таму полесно ќе се пробие. Прво почна да слика, а потоа почна да свири на пијано.

Кога имал дванаесет години, неговите родители го запишале на специјален Универзитет за момчиња во Велс. Се надеваа дека на училиште ќе ја стекнат потребната дисциплина и дека полесно ќе напредува. Но, таму останал само пет семестри, по што се префрлил во друго училиште. Иако често бил незадоволен не знаејќи што да прави, полека со текот на времето се повеќе се интересирал за глумата.

За навистина да стане актер, тој бил под влијание на Ричард Бартон, познат велшки актер кој го поттикнал да се занимава со оваа професија. Ентони го запознал Ричард кога имал петнаесет години. По дипломирањето на Велшкиот колеџ за драма и музика, тој продолжи да отслужи две години воен рок, по што се пресели во Лондон.

Хопкинс се приклучи на Кралскиот државен театар во 1965 година, благодарение на Лоренс Оливие. Брзо се здоби со добар статус, па прво стана заменик на Оливие. Во една прилика Лоренс не можеше да настапи поради болест, а Хопкинс го замени. Сите беа воодушевени од неговата изведба, која беше почеток на добри улоги за Хопкинс.

Меѓутоа, со текот на времето му здосадило постојано да ги игра истите ликови и сакал да се појави во филм. Своето филмско деби го имаше во 1968 година во Зима на лавот, каде го играше Ричард I. Се забавуваше на сетови, а сакаше да глуми и во филмови, па постепено го запоставуваше театарот и посветуваше се повеќе внимание на филмските улоги. Кон крајот на шеесетите почнаа првите награди и полека станува афирмиран актер чија актерска кариера блесна. Во раните 1970-ти се појавува во филмовите Кога ѕвонат осумте ѕвона, Три сестри и Војна и мир, во кои имаше позабележителни улоги.

Во 1970-тите и 1980-тите учествувал во бројни филмски проекти, а полека станува познат по својата традиционална подготовка за улоги. Имено, кога ќе се посвети на една улога, ќе направи се што е потребно, ќе прочита една реченица двесте пати само за да изгледа подобро и поприродно. Не е љубител на импровизација, иако понекогаш си дозволува тоа да му се случи доколку почувствува дека е вистинското време за тоа.

Она што е карактеристично за Ентони е тоа што само неколку дена по снимањето на сцената го заборава текстот што го учел со месеци. Неговото велшко потекло му дало нешто со што многу актери не можат да се пофалат, а тоа се изразите на лицето што ретко кој го има денес. Најважни филмови од осумдесетите се Промена на годишните времиња, Бункер, Мусолини и јас и Доналд Кембел.

На почетокот на 1990-тите, Ентони го достигна врвот на својата кариера со снимањето на филмот Кога јагнињата молчат. На кастингот ја доби улогата на серискиот убиец на канибалот Ханибал Лектор, а главната улога покрај него ја имаше големата Џоди Фостер. Интересно е што за неговата изведба во овој филм ја доби најпрестижната награда – првиот Оскар во категоријата најдобар главен актер, а Џоди и во категоријата за најдобра главна женска улога. Филмот стана апсолутен хит, а наградите продолжија да доаѓаат. Интересно е што ова е најкратката главна улога што го добила Оскарот бидејќи Ентони како Лектор се појавува вкупно седумнаесет минути.

Портретот на Ханибал Лектор, кој играше совршено, стана култ меѓу сите љубители на филмот, а Американскиот филмски институт го прогласи за најголем филмски негативец на сите времиња. Улогата на Лекотор ја репризира во 2001 година во филмот Ханибал, а потоа една година подоцна во проектот Црвениот змеј.

По освојувањето на Оскар, немаше дилема во квалитетот на одличниот велшки актер, па продолжи да добива одлични улоги. Во 1992 година го играше ликот на професорот Абрахам Ван Хелсинг во филмот Дракула на Брам Строкер, а следната година главната улога во филмот Остатоците од денот што му донесе номинација за Оскар. До крајот на деведесетите имаше позабележителни улоги во филмовите Запознај го Џо Блек и Маска на Зоро.

Новиот милениум носи многу работа за Хопкинс, кој се уште е ангажиран во бројни филмски проекти. Иако најмногу ги избираше улогите на злото, сите обожаватели на овој актер имаа можност да го видат во малку поинакви улоги. Во 2012 година ја доби честа да го игра ликот на голем гениј, сер Алфред Џозеф Хичкок во истоимениот филм кој го следи животот и делото на славниот режисер. Хопкинс има освоено дури 44 филмски награди.

Како дете, поради дислексијата од која страдал Хопкинс, имал многу малку пријатели и му било тешко да ги стекне. За себе често изјавуваше дека во тој период бил вистински волк-самотник кој не го сакал друштвото на другите луѓе околу него.

Кога ја започнал својата актерска кариера избегнувал јавни собири и дружење со други актери и продуценти. Славата и разните филмски собири едноставно не го интересираа. Денес ситуацијата е поинаква и Ентони има неколку пријатели и армија обожаватели со кои се обидува да се сретне секогаш кога е можно.

Што се однесува до неговиот љубовен живот, тој првпат се оженил со Пенелопе Баркер во 1968 година. Меѓутоа, по само неколку месеци нивниот брак падна во криза. Тогаш Ентони почнал да се опива, а кариерата ја ставил пред својата сопруга која била видно незадоволна. Во август следната година ја добија ќерката Абигејл, но и таа не можеше да го зацврсти нивниот брак и на крајот парот се разведе. Следна сопруга на познатиот актер беше Џенифер Лејтон, со која се ожени во 1973 година. Двајцата останаа во брак до 2002 година.

Следната година се ожени со Стела Ајројва, за која рече дека е најдоброто нешто што му се случило. Таа го извлече од депресија и парот се уште е во среќен брак.

Самиот Хопкинс призна дека не бил добар сопруг на неговите први две сопруги:

Бев очаен сопруг за време на првите два брака. Иако мојот живот драматично се промени кога престанав да пијам, секогаш бев арогантна во љубовта и сакав сè да биде на мој начин. Се разбира, со текот на годините станав поразумен, а со мојот сегашната сопруга Стела конечно успевам да разберам како функционира умот на една жена.Таа е многу страсна жена во сè што прави и ја сакам најмногу. Иако е осумнаесет години помлада од мене, таа е позрела отколку што некогаш ќе бидам. Таа е најдоброто нешто што ми се случило во животот, изјави актерот.

Меѓутоа, една работа ја интригира публиката ширум светот во последно време, а тоа е фактот што тој јавно призна дека неговата ќерка Абигејл воопшто не е заинтересирана за него и дека нема никаков контакт со неа, ниту пак се обидува да го обнови. Поточно, рече дека не му е грижа за семејната разделба и признава дека е „прилично рамнодушен“ кога е во прашање неговата 48-годишна ќерка.

Запрашан од новинарите дали Абигејл има деца, актерот во интервју без двоумење рече: Немам поим. Луѓето ги раскинуваат врските. Семејствата се раздвојуваат и… знаете… продолжуваат со своите животи. Луѓето имаат свој избори. Не ми беше важно на еден или друг начин. Сето тоа е многу отуѓено. Затоа што таков е животот.

Абигејл била воспитана од нејзината мајка откако нејзините родители се развеле кога таа имала само четири години.

Актерот и неговата ќерка накратко се зближија во 1990-тите кога таа глумеше во два негови филма Земја на сенки и На крајот на денот. Но, набрзо повторно се оддалечија.

Не, не бев ладен. Нејзината одлука е само нејзина. Знаеш,направив се што знаев најдобро, но ОК, ако некој не сака да биде дел од мојот живот, добро. Нека прави што сака. Немам спомени, и посакувам се најдобро, но не сакам да зборувам за ќерка ми. Таа приказна е завршена за мене, изјави Хопкинс.

Странските медиуми пишуваат и дека Абигејл се чувствувала многу повредена поради целата ситуација со нејзиниот татко.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!