Вие имате прво да ја знаете вистината

Тајната на семејството Ѓоковиќ која успешно ја кријат, за тоа Новак многу малку зборува во јавноста

Дијана Ѓоковиќ на скијање го запознала таткото на Новак, Срѓан. Забременила со Новак и се омажила пред да заврши училиште.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ замина во Австралија да настапи на првиот Грен слем годинава и заврши во притвор бидејќи не бил вакциниран против коронавирусот.

Неговата мајка Дијана едвај ги задржуваше солзите додека зборуваше низ што поминувал Новак. Таа смета дека нејзиниот син е жртвено јагне и дека нападот врз него е политички.

Никој не го заслужи овој третман, ниту оној кој девет пати го освои турнирот. Тоа е скандалозно. Сега е очигледно дека не смее да игра. Го префрлаат во валкани хотели и го држат со часови во очајни услови, нема контакт со нас, изјави Дијана, пред неколку дена.

Според мене тој е голем победник. Тој е некој кој е револуционер, кој го менува овој свет и мислам дека тоа веќе започна. Ќе има најголема можна поддршка, додаде Дијана, а пренесува белградски Курир.

Инаку, мајката на Новак, Дијана е по потекло од околината на Винковци. Таткото на Новак, Срѓан, го запознала на скијање. Таа останала бремена со Новак и се омажила пред да дипломираат на факултет.

Таткото на Дијана, Зденко Жагар, е Хрват од Винковци и моментално живее во квартот Чукарица во Белград. Тој во интервју за Нова.рс пред две години рече дека отсекогаш се декларирал како Југословен. Тој се разведе од бабата на Новак, Санда, а неговата втора сопруга почина.

Зденко рече дека семејните односи не се баш идеални, бидејќи мајката на Новак го обвинува за разводот и дека таа не може да му прости. Ја цени сопругата на Новак и беше на нивната свадба. Смета дека Новак го напаѓаат затоа што е Србин и дека им пречи на Надал, Федерер и другите кои се полоши од него.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!