Вие имате прво да ја знаете вистината

Германија размислува да ја забрани Телеграм, вознемирени се што противниците на ковид мерките си нашле платформа за себе

Ненси Фезер, германската министерка за внатрешни работи, денеска изјави дека владата сериозно размислува да ја забрани Телеграм, руска мобилна апликација која, како и многу други, на своите корисници им овозможува речиси целосна слобода на говорот, што на многу влади во кризни ситуации како што е пандемијата не им се допаѓа.

„Не можеме да ја исклучиме оваа можност, особено ако тие продолжат да го прекршуваат германскиот закон“, рече таа за Re Zeters во средата.

Фезер ова го изјави со тезата дека на Телеграма се собираат противници на ковид мерките како и членови на екстремни делови од политичката сцена.

– Забраната би била последна опција, но пред тоа мора да ги исцрпиме сите други опции – рече Фезер, додавајќи дека Германија во соработка со другите партнери од Европската унија разговара како да се регулира Телеграм.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!