Вие имате прво да ја знаете вистината

Менаџерот на Готик клуб објасни што се случило вечерта кога изчезнал Матеј Периш: Луѓе на Веља Невоља не го обезбедуваат клубот!?

Еден од менаџерите на клубот Готик каде Матеј Периш бил со пријателите пред да исчезне, вели дека критичната ноќ на 31 декември немало никакви инциденти.

Матеј и другарите немаа никакви непријатни ситуации таа вечер во клубот. Ниту на нив ниту на другите гости не им се случил ниту најмал инцидент. Слушнав некои небулозни приказни за Метју како го држат во подрумот на клубот, но, луѓе, тоа е голема глупост. На снимката од камерата јасно се гледа дека тој истрчал од клубот. Впрочем, еден од пријателите на Матеј подоцна во неформален разговор ми призна дека нема замерки за времето поминато во клубот и дека сите се задоволни од однесувањето и услугата, пишува белградски Курир.

Според него, клубот Готик сепак претрпел голема штета, бидејќи по исчезнувањето на Матеј сите резервации биле откажани.

Практично клубот не работи по исчезнувањето на тој човек. На сите им беше тешко тоа што му се случи, но апсурдно е да ни се препише дел од вината за тоа! Слушнав дека некој објавил дека Веља Невоља ни го држи обезбедувањето на клубот, што секако не е точно. Точно е дека ангажиравме лиценцирана агенција за обезбедување со сите потребни работни дозволи. Не знам што друго требаше да направиме, прашува менаџерот.

Ноќта меѓу 30 и 31 декември во Белград исчезна Матеј Периш (27). Од сосема непознати причини околу 1.20 по полноќ истрчал од клубот Готик каде бил со друштвото и оттогаш му се губи секаква трага.

Исчезнувањето на младиот човек од Сплит ја крена на нозе Србија и регионот. Што точно се случило кобната ноќ, никој не знае со сигурност. Тоа што со сигурност се знае е дека Матеј дошол во Загреб со пријателите од Сплит, дека таму ги оставиле своите автомобили и изнајмиле комбе за Белград.

Како што кажаа таткото и девојката на Матеј, тоа патување го планирале долго време, а изнајмиле стан во Дорчол каде што пристигнале попладнето на 30 декември. Оттаму, како што се наведува, отишле на ручек во ресторанот во Бетон Хол, а потоа оттаму во клубот Готик, каде што започнала целата мистерија. Јавноста се уште не знае што се случило таму пред 1.20 часот кога надвор истрча млад човек без јакна.

Неговите пријатели забележале дека го нема до околу 2.30 часот, по што почнале да му се јавуваат, но тој не им одговорил. Телефонот му беше исклучен. Момчињата отишле во сместувањето со надеж дека нивниот пријател ќе се појави во текот на денот, а бидејќи тоа не се случило, на 31 декември околу 18 часот го пријавиле исчезнувањето во полиција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!