Вие имате прво да ја знаете вистината

ПОЛИЦИЈАТА ГО РЕКОНСТРУРИРАШЕ ДВИЖЕЊЕТО НА МАТЕЈ ПЕРИШ: Ова е точниот пат на исчезнатиот спличанец, сега е се многу појасно (ВИДЕО)

Припадниците на српското МВР, различни организациски единици, 13 дена континуирано трагаат по Матеј Периш.

Српското МВР апелираше до медиумите и ги повика да се воздржат од објавување неточни и непроверени информации и објавување видеа во јавноста со инсинуации за настаните кои претходеа на исчезнувањето на хрватскиот државјанин Матеј Периш, бидејќи со дезинформации ја попречуваат истрагата.

Полицајците прегледале стотина часа материјал, снимки од сите надзорни камери од трасата на Периш и неговата околина и врз основа на нив направиле реконструкција на неговото движење , од моментот на напуштање од правец на Бетон сала во 1.43 часот до спуштањето кон Сава, во 1.52 часот, од каде му се губи секаква трага , се наведува во соопштението на МВР.

Како што се додава, врз основа на прегледот на сите снимки, јасно е дека Матеј од моментот кога ја напуштил Бетон салата, освен таксистот кога застанал и со кој полицијата имала разговор, не бил во контакт и интеракција со која било друга личност.

Потенцираме дека во досегашната истрага полицијата извршила разговор со пријателите на Матеј кои вечерта биле со него, персоналот на клубот, сите сведоци и дека врз основа на сите изјави, каква било можност дека на неговото исчезнување му претходел конфликт или борбата беше исклучена.

Според пријавата, припадниците на МВР, различни организациски единици, 13 дена континуирано трагаат по Матеј Периш, а од пријавата за неговото исчезнување, на 31 декември минатата година, вложуваат максимални напори и преземаат сите мерки и активности за пронаоѓање на младиот човек.

Во потрагата, меѓу другите, се вклучени и членови на Полициската управа за град Белград, во која е пријавено исчезнувањето, полициските канцеларии за обезбедување на реката, припадници на Жандармеријата, Полициската бригада и припадници на полициските управи Панчево, Смедерево и Пожаревац. За пронаоѓање на Матеј Периш преку Интерпол биле известени и полициите на околните земји, велат од МВР.

Уште еднаш апелираме до медиумите и ги повикуваме да не шират дезинформации и да не пласираат непроверени снимки во кои инсинуираат наводни сценарија кои му претходеле на исчезнувањето поради чувствителноста на темата, сочувство со родителите и семејството на исчезнатиот млад човек и нарушување на натамошниот тек на истрагата, се вели во соопштението.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!