Вие имате прво да ја знаете вистината

Сомалија: Најмалку 12 загинати во експлозијата во Могадишу

Најмалку 12 лица загинаа откако бомбаш-самоубиец удри во приватна компанија за обезбедување која работи за ОН во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопшти полицијата.

„Силна експлозија уништи неколку згради и цивилни возила, при што загинаа најмалку 12 невини луѓе“, изјави полицаецот Али за ДПА.

„Верувам дека целта може да бидат приватни безбедносни сили кои обично ги придружуваат претставниците на ОН додека се движат низ градот“, додаде тој.

Загина и бомбаш самоубиец, при што загинаа најмалку 13 лица.

Полицаец рече дека стравува дека повеќе луѓе се под урнатините. Засега не е познато дали меѓу жртвите има странци или персонал на ОН.

Повеќе од 20 луѓе се повредени, меѓу кои и ученици, соопшти полицијата.

„Патував во посебен конвој кој минуваше покрај областа во моментот на експлозијата. Некои од моите обезбедувачи беа ранети во нападот. Тоа беше навистина силна експлозија“, изјави за ДПА заменик-градоначалникот на Могадишу, Али Абди Вардер.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Фундаменталистичката група Ал Шабаб често ја презема одговорноста за слични напади.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!