Вие имате прво да ја знаете вистината

Британците разочарани: Германија е зависна од односот со Русија, Берлин само “на зборови” ја поддржува политиката на западот!?

Непромислената политика на германското раководство ја стави земјата во безизлезна ситуација во однос на решавањето на конфликтот во Украина и односите со Русија, пишува британскиот неделник Спектејтор.

Според историчарката Катја Хојер, иако Германија декларативно го поддржува Киев, Берлин е принуден да се консултира со Москва за безбедносни прашања.

Германија во последните две децении си дозволи да се лизне во позиција од која не може да дејствува во Источна Европа, без претходно да се консултира со Русија – смета Хојер.

Таа потсети дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел забрани испорака на оружје на НАТО во Украина.

Историчарот се сомнева дека новата германска влада, предводена од социјалдемократот Олаф Шолц, ќе ја ревидира таа одлука. Таа потсетува дека последниот германски канцелар од Социјалдемократската партија на Германија, Герхард Шредер, беше упорен поддржувач на соработката меѓу Германија и Русија, но засега не се знае дали Шолц ќе тргне по стапките на својот претходник.

Хојер наведува дека ниту партијата на Зелените, која влегува во новата влада и која е агресивна кон Русија, нема да може да ја промени ситуацијата, бидејќи пацифистичките традиции на политичко обединување нема да им дозволат да одобрат продажба на оружје на Украина. Дополнително, главен приоритет на партијата останува заштитата на животната средина, а поради напуштањето на нуклеарните централи и јагленот, Германија ќе биде уште позависна од снабдувањето со руски гас.

Енергетската политика на Германија одамна ја направи земјата зависна од Русија, а Зелените немаат ниту намера ниту средства да ја променат – прецизира историчарката.

Таа потсетува и дека, според резултатите од анкетите, речиси две третини од населението го поддржуваат приближувањето на Европската унија кон Русија.

Поради својата енергетска политика и претпазливата дипломатска позиција, Германија се доведе во ќорсокак. Таа сака да биде силен партнер на Западот на полето на безбедноста, а во исто време гледа кон исток во потрага по можности за трговија и профит.

Таа сака да биде ненуклеарна држава и да се откаже од јагленот, но во исто време сака да одржи стабилно снабдување со енергија без никакви обврски. Таа сака да ги заштити источните граници на Европа, но не може да го направи тоа без да ги загрози сопствените интереси.

Таа заклучува дека на Шолц „ќе му треба многу храброст“ за да се справи со последиците од „грешките на Меркел“ и старите проблеми со кои повторно се соочува Германија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!