Вие имате прво да ја знаете вистината

Големата политичка криза на Островот, се повеќе моќни ториевци го повикуваат Џонсон да поднесе оставка

Борис Џонсон им пркоси на повиците за оставка кои стануваат се погласни по откритијата за забави одржани во владина канцеларија за време на заклучувањето. Поради бесот на јавноста поради настанот на кој беа поканети сто пратеници на 20 мај 2020 година, Конзервативната партија на Џонсон падна на најнискиот рејтинг во последната деценија.

Џонсон во средата и се извини на јавноста, велејќи дека митингот бил „работен настан“. Во краткото објаснување во средата, тој рече дека нема да коментира дополнително додека Сју Греј, висок функционер, не ја заврши истрагата за 10-те забави на Даунинг стрит. На забавите биле поканети 100 вработени на „социјално дистанцирана пијачка“ и ги охрабрил да „донесат сопствен алкохол“. Според Сандеј тајмс, премиерот имал малку поинаков тон неколку минути откако испратил официјално извинување до јавноста.

Чувствуваше дека не направил ништо лошо и им рече на колегите: „Понекогаш земаме заслуги за работи што не ги заслужуваме“. Приватно, премиерот е свесен дека е доведен во тешка положба, велат државните службеници. Се повеќе се зборува за покренување на иницијатива за недоверба во партијата, за што најмногу се залагаат ториевците од Шкотска. Водачот на шкотските лабуристи Даглас Рос рече дека има „значителен немир и загриженост“ во Вестминстер и Холируд поради премиерот и дека многу повеќе не го поддржуваат. Некои од важните конзервативни пратеници се кренаа против премиерот.

Неодржлива позиција

Меѓу нив се Сер Роџер Гејл, пратеник со најдолг стаж на ториевците кој тврди дека „крајната линија е надмината“, и Вилијам Враг, висок член на Комитетот на ториевците кој рече дека позицијата на Џонсон е „неодржлива“. Повици за оставка доаѓаат од опозициските Лабуристи и Либерал-демократите.

Во политичките кругови се шпекулира за идниот наследник на премиерот. Меѓу кандидатите се министерот за финансии Риши Сунак и министерката за надворешни работи Лиз Трус. Дел од ториевците сметаат дека Џонсон ќе ја преживее и оваа афера, бидејќи за почеток на гласањето за недоверба ќе биде потребно одобрение од 54 конзервативни пратеници. Тие што стојат покрај премиерот се на највисоките министерски позиции.

„Да се ​​вратиме на работа“

Прити Пател, министерката за внатрешни работи, напиша во партиската група на WhatsApp: „Тим, денес премиерот искрено се извини… време е да се вратиме на вистинскиот пат и да ги исполниме приоритетите на луѓето“. Доминик Рааб, заменик-премиер, рече дека разговорите за наследство биле „глупави“, додека Џејкоб Рис-Мог, лидерот на Долниот дом, рече дека луѓето што повикуваат на негова оставка биле „секогаш незадоволни“.

Во меѓувреме во јавноста протекоа повеќе детали за мајската забава. На собирот присуствуваа околу 30 луѓе. Кери Сајмондс, тогашната свршеница на премиерот, наводно пиела џин со Хенри Њуман, поранешен висок советник на тогашниот министер за кабинет Мајкл Гоув. Еден од присутните изјави за Тајмс дека Џонсон „шета и ги развеселува луѓето“.

Останува да видиме каква репортажа за божиќните забави ќе донесе Сју Греј. Високиот функционер од кабинетот е личноста која моментално најмногу се споменува во Обединетото Кралство. Греј ја презеде должноста да го истражува митингот на Даунинг стрит за време на заклучувањето во декември 2021 година, откако главниот државен службеник Сајмон Кејс поднесе оставка од таа улога.

Тој бил повлечен откако се испоставило дека еден собир се случил во неговата канцеларија. Во моментов британските медиуми објавија информации за шест собири во аферата наречена Партигејт. Доминик Камингс, поранешен помошник на Борис Џонсон, а сега негов најголем критичар, во голема мера е одговорен за аферата.

На неговиот блог, тој поттикна истрага за луѓе кои го прекршиле заклучувањето на митинг на 20 мај 2020 година. Анкетата на YouG за Тајмс, спроведена пред извинувањето на Џонсон, покажува дека шест од десет гласачи веруваат дека Џонсон треба да поднесе оставка. Рејтинзите на Џонсон се на најниско ниво досега, а ториевците заостануваат десет поени зад Лабуристите, што е најголемо заостанување од декември 2013 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!