Вие имате прво да ја знаете вистината

Иранците објавија видео: Вака ќе го убиеме Доналд Трамп!

Иранскиот верски водач Али Хамнеи на својата веб-страница објави видео од операцијата за елиминирање на поранешниот американски претседател на неговиот имот на Флорида додека поранешниот американски лидер игра голф.

Имено, видеото најверојатно е направено за пропагандни цели и треба да има задача да ја извести јавноста, кого Иран најмногу го обвинува за смртта на „командантот Сенек“, односно Касем Сулејмани, командант на бригадата Ал Кудс кого го убил американскиот дрон по напуштањето на аеродромот во Багдад ноќта помеѓу 2 и 3 јануари 2020 година.

На снимката на Ал Хамнеи се гледа како роботизирано возило со два митралеза поминува низ портата на имотот на Трамп, поминува низ тревникот, а во моментот кога Трамп удира во топче за голф, стигнува пораката дека тоа е одмазда за смртта на генералот Сулејмани.

Токму во тој момент над Трамп се појави дрон, копија од американскиот кога Иранците го фатија во 2011 година. Во моментот кога лансира ракета кон Трамп, снимката е прекината.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!