Вие имате прво да ја знаете вистината

Коронавирусот „избегнал“ од лабораторија, сега се појавија нови мејлови, во приказната е замешан и Фаучи!?

Водечките британски и американски научници од самиот почеток веруваа дека вирусот што ја предизвикал болеста ковид-19 веројатно случајно протече од лабораторија во Вухан, но тие беа загрижени дека понатамошната дискусија значително ќе и наштети на науката во Кина, покажуваат најновите е-маилови, пишува Телеграф.

Овие детали излегоа на виделина откако на републиканските членови на т.н Надзорниот одбор на Претставничкиот дом на САД им е одобрен пристап до спорните документи, и дури откако тие се пожалија, нивната содржина беше значително преработена.

Ковид, се чини, внатре во човековото ткиво, во лабораторија со ниска безбедност, многу брзо еволуирал од вирус сличен на САРС. Таквата еволуција можеби случајно создала вирус кој брзо се пренесува меѓу луѓето, напиша на 2 февруари 2020 година, Сер Џереми Фарар, директор на Wellcome Trust, најголемата британска приватна медицинска фондација (која е исто така епидемиолог и до неодамна член на Британскиот научен совет за ковид), во порака испратена до д-р Ентони Фаучи и д-р Френсис Колинс.

Но, Колинс, поранешен директор на Националниот институт за здравје на САД, му рекол дека „понатамошната дискусија на оваа тема ќе предизвика непотребна штета на науката во Кина, науката воопшто, но и меѓународната хармонија“.

Овие мејлови покажуваат тажен недостаток на отвореност и транспарентност меѓу западните научници кои се чини дека ја отфрлија од политички причини хипотезата за која мислеа дека е многу веродостојна, предупредува Мет Ридли, коавтор на книгата Вирално: Потрагата по потеклото на Ковид.

Сер Џереми во споменатите мејлови напиша дека и други научници веруваат дека вирусот не можел да се развие природно. Еден од нив е професорот Мајк Фарзан од Scripps Research, кој откри како оригиналниот вирус САРС всушност се врзува за човечките клетки. Телеграф понатаму известува дека научниците се особено загрижени за ензимот фурин, дел од шилестиот протеин во коронавирусот кој му помага на вирусот да влезе во клетките и на тој начин го прави исклучително заразен за луѓето.

Професорот Фарзан не верува дека тоа се случило надвор од лабораторијата, иако по природа е можно такво сценарио, но веројатноста за тоа е многу мала. Се поставува прашањето како да се собере сето ова, дали верувате во оваа серија случајности, што знаете за лабораторијата во Вухан, колку тоа може да го има во природата, дали е тоа случајно ослободување или природен настан? Моментално сум на мислење за 70:30 или 60:40, резимираше Сер Џереми.

Е-поштата, исто така, покажуваат дека Боб Гари од Универзитетот во Тексас не бил убеден дека ковид-19 се појавил во природата. Професорот Ендрју Рамбо од Универзитетот во Единбург се согласува со тоа.

Мислам дека само луѓето кои имаат доволно информации и пристап до примероците во Вухан можат да го решат овој проблем, рече Рамбо.

Е-пораките беа испратени како одговор на телеконференција помеѓу 12 научници, вклучително и Сер Патрик Валанс, главен научен советник на владата, на 1 февруари 2020 година, пред добар дел од светот да влезе во заклучување.

Е-поштата покажува дека до 2 февруари 2020 година, научниците веќе се обидувале да ја затворат дебатата за теоријата за истекување на вируси од лабораторијата. Во една порака, д-р Рон Фучер му пишува на Сер Џереми: Понатамошна дискусија за обвинувањата (за истекувањето на вирусот) непотребно ќе го одвлече вниманието на врвните истражувачи од нивните активни должности и ќе предизвика непотребна штета на науката.

Институциите кои имаа пристап до оваа е-пошта постојано се спротивставија на напорите да ја објават нивната содржина.

Универзитетот во Единбург неодамна го отфрли барањето на Телеграф , кој бараше одговори од професорот Рамбо, тврдејќи дека „откривањето на овие информации може да го загрози физичкото или менталното здравје и безбедноста на поединците“.

Џејмс Комер , републикански конгресмен кој дојде до нередигираните мејлови, рече дека тие покажуваат дека експертите како д-р Фаучи ја сфатиле теоријата за протекување од лабораторијата во Вухан „многу посериозно“ отколку што тоа јавно го презентирале.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!