Вие имате прво да ја знаете вистината

Кој и зошто ја кочи истрагата против Северина за с*кс уцена и заплашување сведоци? Хрватски медиуми: И помагаат криминалци?

Весникот „Хрватски тједник“ во последниот број предупреди дека хрватската УСКОК (Канцеларија за сузбивање на организиран криминал) се уште не ги процесуирала случаите во кои пејачката Северина е осомничена за сексуална уцена и заплашување на сведоци, чии сведочења може да влијаат на исход на судските спорови на Северина со српскиот бизнисмен Милан Поповиќ за старателството над нивниот син Александар.

Како што напиша „Национал“ минатата година, Северина навредила и уценувала најмалку еден судски вештак. Заканите јавно ги потврди директор на основно училиште во Загреб, а има и други кои работат во системот на образование, здравство и социјална помош, кои од страв не сакаат јавно да зборуваат и да зборуваат за своите искуства со познатата пејачка.

Северина јавно се соочи со Гордана Буљан Фландер, основачот на Поликлиниката за заштита на децата на градот Загреб, која не можеше да ги издржи нападите на пејачката. За да ги спаси барем Поликлиниката и нејзините вработени од понатамошни бркотници, Фландер се повлече, по што таа стана предмет на истрага на истите правосудни органи.

Се чини дека Северина им се заканувала или ги уценувала апсолутно сите вештаци и функционери кои на еден или друг начин биле инволвирани во нејзината процедурална борба за старателство над детето, но Северина до ден денес никогаш не била уапсена или испрашана како осомничена. Бидејќи се работи за сериозни закани и обиди за уцена кои укажуваат на висок степен на криминална волја за остварување приватни амбиции и цели, недостигот на реакција на репресивниот апарат покажува проблеми во системот. Со оглед на тоа што Северина е запознаена со разни приватни детали за личноста која ја уценува, можно е во се да и помогнат поединци од криминалното милје, пишува „Тједник“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!