Вие имате прво да ја знаете вистината

Овие се кобните 9 минути за Матеј Периш, снимките на МВР фрлаат ново светло, случајот го води Началникот кој го истражувал убиството на Иван Стамболиќ

Полицијата прегледала стотици часовни материјали, снимки од сите надзорни камери од рутата на Матеј Периш, кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември во Белград и врз основа на нив го реконструира неговото движење.

Камерите го снимија Матеј од моментот кога тргнал од правец на Бетон хол во 1.43 до моментот на спуштање кон Сава во 1.52 по полноќ, по што му се губи секаква трага .

Врз основа на тоа, јасно е дека Матеј од моментот кога ја напуштил Бетон салаата, освен со таксистот кога застанал и со кој полицијата имала разговор, не бил во контакт и интеракција со друго лице. Полицијата ги интервјуираше пријателите на Матеј кои беа со него таа вечер, персоналот на клубот и сите сведоци . Врз основа на нивните изјави, исклучена е секоја можност на неговото исчезнување да му претходел конфликт или тепачка – се наведува во соопштението на полицијата.

Антонио Геровац, помошник директор на хрватската полиција и началник на криминалистичката полиција, вчера на прес-конференција рече дека пријателите на Матеј ќе бидат сослушани онолку пати колку што е потребно за да се соберат информации кои ќе помогнат во истрагата.

Ќе разговараме со нив два, три, седум пати… Се додека е потребно. Во клубот не се најдоа во никаков конфликт. Се што требаше да се подмири – тие подмирија, а мислам на сметките. Кога се работи за исчезнување на некоја личност, семејството и пријателите се клучен извор на информации. Српските полицајци разговарале со нив и го поминале полиграфот – изјави началникот на хрватската полиција.

Коментирајќи ја информацијата дека група млади момчиња од Задар таа вечер биле во клубот, Геровац истакна дека полицијата се уште го утврдува нејзиниот кредибилитет.

Да беа воопшто таму, ќе дознаеме кои се. Во овој момент нема дупка во она што се знае – изјави помошникот директор на полицијата.

На новинарско прашање дали Матеј и неговите другари конзумирале дрога кобната вечер, тој нагласи дека не може да каже што му кажале колегите од Србија.

Неопходно е да се испита крвта, урината… Да го оставиме тој дел на истрагата што следи. Се што се случувало пред да дојдат во Готик, додека патувале за Белград, дури и настанот во клубот, го следела српската полиција – изјави Геровац.

Тој рече и дека е несериозно да се шпекулира зошто сплиќанецот трчал по улиците.

Сите сте го виделе неговото однесување. Снимката од личноста во Сава е автентична, но нема да навлегувам во приказната за тоа кој пливал. Лице облечено како Матеј влегло во водата, но никој не може со сигурност да каже дека влегол во неа, иако има податоци кои укажуваат на тоа. Според досега собраните информации, можам да потврдам дека нема елементи на насилство – заклучи началникот на хрватската полиција.

Геровац потсети дека српската полиција ги вложила сите напори во потрагата по младиот човек .

Ги имаат сите можни системи за лоцирање на мобилни телефони. Тие направија се што можеа. Дел од податоците од мобилниот телефон ќе ги обработиме и ќе им доставиме на нашите колеги во Србија. Во потрагата вклучиле и беспилотни летала, термални камери… Дадоа најискусните истражители, професионалци – подвлече Геровац.

Случајот го презел полицаец кој го истражувал убиството на Стамболиќ

Потрагата по исчезнатиот Сплиќанец ја води Васо Кобац, началникот на одделот за потрага на белградската полиција, кој претходно работел во Одделот за крвни и сексуални деликти. Токму тој ги упати во деталите за случајот колегите од Хрватска кои пристигнаа во Белград. Кобац истражувал сериозни случаи во неговата кариера, вклучувајќи го и убиството на претседателот на српското Претседателство Иван Стамболиќ, за кое сведочеше на 9 јуни 2005 година, пред Специјалниот суд . Тој тогаш рече дека полицијата била однесена на местото каде што било закопаното телото од страна на припадникот на САЈ, Ненад Шаре, сведок кој бил соработник во постапката за убиството на Стамболиќ и поранешен телохранител на Милорад Улемек Легија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!