Вие имате прво да ја знаете вистината

Се огласи Салвини: Берлускони има поддршка од централно-десниот блок за нов претседател на Италија

Италијанскиот централно-десничарски блок ќе ја поддржи кандидатурата на поранешниот премиер Силвио Берлускони да стане следен претседател, изјави денес лидерот на десничарската партија Матео Салвини.

Италијанскиот парламент ќе се состане на 24 јануари за да избере нов шеф на државата на местото на Серџо Матарела, претседателот во заминување. Се очекува лидерите на десниот центар да разговараат за ситуацијата на состанокот закажан за петок.

„Центр-десницата е цврста и едногласна во поддршката за Берлускони и нема да го прифатиме ветото на левицата од идеолошки причини“, рече Салвини во изјавата, алудирајќи на централно-левичарските партии кои ги осудија политичките амбиции на Берлускони.

Претседателските избори се доминантна политичка дебата во Италија и веројатно ќе имаат големо влијание врз иднината на земјата.

Премиерот Марио Драги е меѓу главните кандидати, но неговото унапредување во шеф на државата ќе ги остави партиите или да изберат нов премиер или да распишат предвремени избори.

Говорејќи на прес-конференција во средата, Салвини појасни дека неговата партија ќе биде подготвена да остане во владата дури и ако Драги замине, но повтори дека би сакал поранешниот шеф на Европската централна банка да остане премиер.

Партијата Форца Италија на Берлускони соопшти дека ќе ја напушти владата на единство доколку Драги се пресели во претседателската палата Квиринале.

Претседателските избори се одржуваат со гласање на 1.000 парламентарци и регионални делегати. Гласањето се одвива со тајно гласање, што им отежнува на партиските водачи да се осигураат дека пратениците ги следат нивните упатства.

Аналитичарите и политичарите веруваат дека на Берлускони – кому сè уште му се суди за неговите озлогласени секс забави „Бунга Бунга“ пред повеќе од една деценија – веројатно нема да ја добие широката поддршка што му е потребна за да победи на гласањето.

Дури и ако пратениците од централно-десничарскиот блок гласаат за него, на Берлускони сепак ќе му требаат најмалку 50 дополнителни гласови за да стане шеф на државата – што тој би морал да ги обезбеди од пулот независни пратеници.

Рикардо Молинари, лидерот на долниот дом на Лигата, изјави за италијанското радио дека неговата партија сака Берлускони да биде избран, но додаде дека неговиот табор треба да најде кандидат кој ќе биде поддржан од левицата.

„Не е тајна дека Берлускони е фигура која предизвикува поделби“, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!