Вие имате прво да ја знаете вистината

Течат детали од спорната забава на Борис Џонсон, се плашеле да не ги снимат со дрон, сега бараат негова оставка

На 20 мај 2020 година, правилата за заклучување, воведени поради пандемијата на ковид-19, не можеа да бидат појасни за 66 милиони Британци, тие можеа да сретнат само едно лице надвор од своето домаќинство на отворен јавен простор, под услов да се оддалечени два метри. И тоа попладне беа прекршени правилата ни помалку ни повеќе туку во Даунинг стрит број 10, локацијата на официјалната резиденција на британскиот премиер. Токму во тоа време Мартин Рејнолдс, главниот приватен секретар на премиерот Борис Џонсон , ги повика колегите „да го искористат доброто време и да го донесат свој алкохол“ на приватна забава во градината во кабинетот на премиерот, спротивно на епидемиолошките правила.

Сопругата на премиерот, тогаш само свршеницата Кери Џонсон , исто така беше на „местото на забавата“, а 40 службеници и советници уживаа во вкусните деликатеси и пијалоци додека Британците послушно седеа затворени во своите домови. Дејли Мејл пишува дека некои гости, свесни дека ги кршат правилата за заклучување, параноично се плашеле дека ќе бидат снимени од небо со дронови и ќе го разоткријат нивното незаконско дружење.

На персоналот на Даунинг стрит, наводно, им било советувано да ги избришат од своите телефони сите информации и фотографии што би можеле да сугерираат дека таму редовно се одржуваат забави во изолација.

Едно лице кое присуствуваше на забавата изјави за Тајмс дека на 20 мај 2020 година, во екот на првата изолација на државно ниво, Борис Џонсон „шеташе и ги развеселуваше луѓето“. Премиерот оваа среда и се извини на јавноста – иако конечно призна дека поминал 25 минути дружејќи се со политичкиот персонал и државните службеници, тој исто така рече дека сепак верува дека тоа е „работен настан“ и на крајот заклучил дека всушност не е воопшто јасно за што точно треба да се извини.

А пет дена пред споменатата забава, група луѓе, исто така на спонтан „работен настан“, биле снимени во градината на Даунинг стрит со камера од прозорецот на горниот кат. Дејли Мејл пишува дека тие очигледно внимателно ја осмислиле забавата бидејќи набрзо потоа Мартин Рејнолдс преку електронска пошта испратил покани на адреси на повеќе од 100 вработени. Е-поштата, која протече на ITV News во понеделникот, гласи: „Здраво на сите! По навистина интензивен период, мислиме дека би било добро да се искористи оваа убаво време и вечерва да се напиеме малку друштвено дистанциран пијалок во градината број 10. Придружете ни се од 18 часот и донесете го вашиот пијалок!“.

Рејнолдс подоцна зажали што ја испратил е-поштата. Го фатила паника, но настанот не се откажал. Тој мислеше дека „таков потег веројатно ќе привлече поголемо внимание отколку испратената порака“. 268 луѓе починаа од ковид во ОК тој ден, а до воведувањето на вакцината остануваат уште повеќе од шест месеци.

На јавноста и беа потребни повеќе од една и пол година за да ги дознае деталите за нелегалната забава во градината на Даунинг стрит. И ова се должи на Доминик Камингс, поранешен помошник на Борис Џонсон и сега неговиот најголем непријател. Токму тој, во блогот објавен минатиот петок, поттикна истрага за партиите што го прекршиле заклучувањето на дружењето на 20-ти мај 2020 година

Камингс потврди дека бил на терасата пет дена претходно и рече дека другиот човек со нив бил Мартин Рејнолдс. Неколку дена подоцна, случајно или не, „протече“ покана за забава. И горливото прашање што сега го поставуваат британските медиуми: „Дали Борис Џонсон донесе сопствен алкохол на забавата?“. Премиерот, логично, не одговори на тоа.

Додека британските медиуми јавуваат за деталите за контроверзната забава во мај во премиерската резиденција, тие објавија и зголемен притисок врз Борис Џонсон во сопствената партија, за што многумина веруваат дека извинувањето за кршењето на правилата не е доволно и дека оставката би била посоодветна. Веќе се појави и името на неговиот најверојатен наследник доколку не успее да остане на чело на кабинетот, од кого единствено се уште добива некаква јавна поддршка.

Станува збор за Риши Сунак , неговиот министер за финансии, кој беше отсутен од парламентот во средата, додека Борис беше распарчен од пратениците за време на редовниот „тековен час“. Сунак, според конзервативно настроениот Дејли Телеграф, одбил да му даде целосна поддршка на Борис Џонсон во средата вечерта, по речиси осум часа громогласен молк, пред да ги види целосните резултати од истрагата за околностите на спорните забави.

Во внимателно формулирана објава на Твитер напиша: Цел ден бев на пат и продолжив да работам на нашиот работен план. Се сретнав со некои пратеници со кои разговарав за енергетската состојба. Премиерот направи добро што се извини и ја поддржувам неговата молба за трпение додека Сју Греј ја води истрагата.

Сју Греј е јавна службеничка вработена во Кабинетот на премиерот и како непартиска која со години работи таму, без разлика дали владата е конзервативна или лабуристичка, доби задача да ја изведа оваа афера на чистина.

Одмерената порака на Сунак дојде откако тој не се појави во „тековниот час“ поради, како што тврдат неговите соработници, претходно најавеното патување. Истовремено, се погласно се зборува за можноста за внатрепартиски удар, односно започнување гласање за доверба на Борис Џонсон, за што најотворено се залагаат ториевците од Шкотска, но и некои парламентарци од понизок ранг во Англија. Членовите на кабинетот на Борис, со исклучок на Сунак, во различни медиуми цела среда ја поминаа во најгледаните емисии бранејќи го својот шеф.

Друг исклучок е министерката за надворешни работи Лиз Трус , која исто така почна да се споменува како можен наследник на Борис, но сепак го поддржа премиерот со тоа што седеше до него во моментот кога тој и се извини на јавноста. Иако во текот на денот не се појави во медиумите, таа излезе со соопштение во кое безрезервно го поддржува Борис, но многумина предупредуваат на фактот дека тоа го направи дури во доцните вечерни часови, откако јавноста почна да се прашува која е нејзината вистинска позиција.

Премиерот испорачува резултати на Британија, од Брегзит, преку обезбедување бустер дози вакцини до економски раст. Стојам зад премиерот 100 отсто додека тој ја води нашата земја напред, напиша таа на Твитер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!