Вие имате прво да ја знаете вистината

Умрел од страв, познатиот кувар откри како готвел за Путин, се плашев да не го отрујам во Даунинг Стрит

Познатиот британски готвач и водител Гордон Ремзи во ток шоуто на пејачката Кели Кларксон и раскажал како готвел за Владимир Путин и открил дека рускиот претседател е „најстрашната личност што некогаш ја запознал“.

Ѕвездата на „Пеколна кујна“ и добитник на ѕвездата Мишелин, познат по своите изливи на гнев и вулгарности, призна дека готвењето за рускиот лидер силно го потресе.

Ремзи бил поканет да подготви оброк за Путин и тогашниот британски премиер Тони Блер во Даунинг стрит, а тој рекол дека многу се плашел дека двоецот ќе биде отруен.

„Се сеќавам дека бев поканет на Даунинг стрит да готвам за Тони Блер и претседателот Путин. Буквално умрев од страв. Си помислив: „Замислете ако овие двајца се отрујат со храна. Замислете во кои лај..а ќе се најдеш ако ги средиш вие двајца”, рече тој.

Тоа беше неверојатно искуство.

Ремзи исто така рече дека е изненаден од состојбата на кујната на Даунинг стрит. „Откако завршив со нив, морав да се качам горе и да готвам за првите две дами во малиот стан“, се пожали тој.

„Моравме сами да си донесеме тенџериња и тави. Ќе очекувате вистинска кујна на Даунинг стрит, но, ете, не е така.

Рускиот лидер вечерал супа од домати со златен кавијар од албино есетра, „мозаик“ од пилешко и коленица од шунка, бранцин со пире од млади компири и бел аспарагус во сос од црвено вино и торта со шеќерен сируп.

Владимир Путин и тогашниот британски премиер Тони Блер се сретнаа за време на посетата на рускиот лидер на Лондон во 2000 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!