Вие имате прво да ја знаете вистината

Американски сенатори: Силнии санкции лично за Путин

Американскиот сенатор од Републиканската партија, Марко Рубио, предложи нацрт за нови санкции против руското раководство и лично против Владимир Путин.

Во случај на ескалација на ситуацијата околу Украина, Путин мора да се сноси со санкции, соопшти прес-службата на партијата, пренесува „Спутник“.

„Предлог-законот предвидува итно воведување силни санкции против Владимир Путин лично“, се вели во соопштението. Во нацртот Рубио предлага разузнавачката служба на секои 20 дена да го информира американскиот Конгрес за тоа дали Русија го нарушила територијалниот интегритет на Украина. Во случај тоа да се случи, тогаш во следните десет дена ќе бидат воведени санкции против руското раководство, премиерот, министерот за одбрана на Русија и лично против Владимир Путин – нивниот имот и визите ќе бидат блокирани. Истите мерки се предлагаат и против руските бизнисмени кои се под санкции од 2017 година. Предлогот е да се воведат санкции кога станува збор за сите операции со руски компании во енергетскиот, финансискиот, воздухопловниот и вселенскиот сектор, како и да се применат на давателите на специјализирани услуги за размена на финансиски пораки (на пр. SWIFT). Рубио повикува и на итни санкции против Северен тек 2. Овој предлог-закон нема да биде ставен на посебно гласање, но најверојатно ќе биде додаден на друга иницијатива на демократскиот сенатор Роберт Менендез.Двајцата сенатори предлагаат санкции против раководството на Русија и економските институции, како како и санкции против SWIFT, а Рубио предлага санкции во случај Русија да го наруши територијалниот интегритет на Украина. Предлогот на сенаторот Тед Круз од Републиканската партија за воведување санкции за гасоводот „Северен тек 2“ не ја доби потребната поддршка и беше одбиен.

Претходно американските сенатори од владејачката Демократска партија претставија предлог-закон за нови санкции против клучните сектори на руската економија, државниот долг и владините претставници, вклучително и претседателот Владимир Путин, кои Вашингтон би можел да ги воведе доколку ситуацијата во и околу Украина ескалира.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!