Вие имате прво да ја знаете вистината

Вучиќ застана во одбрана на Ѓоковиќ и му се обрати на австралискиот премиер: „Ова изживување треба да престане!“

Реагирајќи на последните случувања во случајот со тенисерот Новак Ѓоковиќ во Австралија, српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм порача дека „се соочуваме со голем притисок“ и го повика австралискиот премиер да престане „да се изживува со тенисерот, неговото семејство и српската нација“, пренесува Н1.

„Почитувани граѓани, се соочуваме со многу проблеми, притисоци од делови од светот, но она што никогаш не успеаја да ни го одземат е нашето срце, гордоста и достоинството. Ова го велам поради се што се случува во Мелбурн, а не дека сум заинтересиран да добијам политички поени, но затоа што нападите и притисоците врз Новак Ѓоковиќ, државјанин на Србија, од за нас непознати причини, достигнаа такви размери што е невозможно да не се изјаснам“, изјави Вучиќ во видеото пораката.

Тој вели дека се изјаснил откако одлуката за укинување на визата на Ѓоковиќ била поздравена од премиерот на Австралија.

„Веројатно немаше да кажам ниту збор ако по повторената одлука за укинување на визата, премиерот на Австралија не ја поздравеше одлуката. Изненаден сум од фактот што такви одлуки можат да носат извршната власт, и по судските одлуки. Со тоа само ни покажаа како кај нив изгледа независното судство? Би сакал да се вратам на моралното прашање. Ако сакавте да му забраните на Новак да ја освои титулата по десетти пат, зошто не му кажавте правилно далеку дека не може да добие виза и зошто не го вративте одма?“, праша Вучиќ.

Тој додаде дека Србија ќе се бори за Ѓоковиќ и дека секоја одлука во врска со него нема да го промени „судот на нашиот народ за народот на Австралија, но и за Новак Ѓоковиќ“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!