Вие имате прво да ја знаете вистината

Го испраќаат со големи почести, државен погреб во Рим за Претседателот на Европскиот Парламент

Италија ќе му оддаде почит на починатиот претседател на Европскиот парламент Давид Сасоли во петок со државен погреб во Рим.

Погребот треба да започне напладне во базиликата Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.

Се очекува да присуствуваат претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Политичарите ширум Европа му оддадоа почит на италијанскиот социјалдемократ, особено пофалувајќи ја неговата посветеност кон Европската унија, пренесува dpa.

Сасоли почина рано наутро во вторникот на 65-годишна возраст во градот Авијано во североисточна Италија. Тој беше хоспитализиран на 26 декември поради компликации со неговиот имунолошки систем.

Во четвртокот, италијанските лидери, вклучително и премиерот Марио Драги, му оддадоа последна почит на Сасоли во мртовечницата на римскиот рид Капитолин.

Политичарите ширум Европа му оддадоа почит на италијанскиот социјалдемократ, особено пофалувајќи ја неговата посветеност кон Европската унија, пренесува dpa.

Сасоли почина рано наутро во вторникот на 65-годишна возраст во градот Авијано во североисточна Италија. Тој беше хоспитализиран на 26 декември поради компликации со неговиот имунолошки систем.

Во четвртокот, италијанските лидери, вклучително и премиерот Марио Драги, му оддадоа последна почит на Сасоли во мртовечницата на римскиот рид Капитолин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!