Вие имате прво да ја знаете вистината

Една одлука на судијата го вознемири тимот на Ѓоковиќ, дали на Ноле му се подготвува најлошото сценарио?

Наместо бекенд дијагонали, ас-сервиси и совети на Горан Иванишевиќ, Новак Ѓоковиќ деновиве размислува и студира австралиско право, доаѓа на судења и рочишта и слуша што има да каже неговиот адвокат Ник Вуд.

Мотивацијата на Новак да дојде на овогодинешниот Австралија опен, турнир кој го освои девет пати во кариерата, е јасна – да се издвои од Роџер Федерер и Рафаел Надал по бројот на грен слем титули (вкупно 20). Ако ги земеме предвид неговите години и форма, тешко е да се замисли дека тоа нема да се случи на крајот, но Ѓоковиќ сака да го направи тоа сега и веднаш. Цената што ја плаќа за својата тврдоглавост, сепак, е доста висока. И големото прашање е дали тој воопшто ќе има шанса да игра во Мелбурн, бидејќи депортацијата е веројатна опција. Бидејќи ситуацијата на најдобриот тенисер на светот нагло се влоши откако австралискиот министер за имиграција Алекс Хок донесе одлука да му ја одбие визата.

„Денеска ги искористив моите овластувања согласно член 133В (3) од Законот за миграција за да ја поништам визата што ја поседуваше Новак Ѓоковиќ поради здравствени причини и одржување добар ред, со образложение дека таквата одлука е во јавен интерес. Оваа одлука следеше по наредба од Федералниот округ и од Семејниот суд од 10 јануари 2022 година, поништувајќи ја претходната одлука за укинување на визата од причини за правичност на постапката“, рече Хок. Набргу потоа се огласи и австралискиот премиер Скот Морисон.

– Разбирам зошто министерот по внимателно разгледување донесе одлука да му ја укине визата на Ѓоковиќ. Пандемијата на коронавирус беше неверојатно тешка за секој австралиец, но останавме заедно и заедно успеавме да имаме една од најниските стапки на смртност и една од најсилните економии со највисока стапка на вакцинација. Направивме многу жртви и со право од нас се очекува да се заштитиме, додаде Морисон. Имаше шок во кампот на Ѓоковиќ, а адвокатот Вуд тврдеше дека Хок донел одлука врз основа на присуството на Новак во Австралија да ги зголеми ставовите против вакцините во земјата.

– Нема рационална основа врз која може да се каже дека со ваква одлука ќе се зголеми бројот на оние кои се залагаат за антивакцинација, а чиј број Владата сака да го намали, рече Вуд на вонредната расправа на која спротивставените страни разговараа за тоа што треба да се случи следно во случајот. Дискусијата ја водеше Ентони Кели, судијата кој му дозволи на Ѓоковиќ да влезе во Австралија, а адвокатот на Новак на почетокот изјави дека секоја минута е важна за најдобриот тенисер на светот и дека му се брза да го започне турнирот. Тој исто така предложи случајот да остане во истиот суд за да не се губи време и Ѓоковиќ да не биде притворен.

Не беа прифатени сите предлози, фактот што случајот ќе биде преместен од Федералниот округ во Федералниот суд особено го вознемири адвокатскиот тим на Новак, а тие не беа смирени од итноста на новото рочиште кое судијката Кели го закажа за недела во 9 часот наутро. (Австралија опен почнува во понеделник).

Па кои се опциите на Ѓоковиќ сега откако му беше одбиена визата по втор пат? Карен Свини, судски известувач за австралискиот Асошиетед прес, вели дека има четири можни исходи по оваа одлука. Првата е Ѓоковиќ да ја прифати одлуката и да се качи во авионот и да одлета од Австралија, втората е успешно да се жали на одлуката, да остане во Австралија и да игра на Австралија опен, а третата опција значи неуспешна жалба на суд што значи мора да ја напушти државата. Последната опција што ја има Ѓоковиќ е најкомплицирана, а тоа е да победи на суд, но владата да се жали на ваквата одлука. Потоа ќе треба да се одлучи дали да остане или да го напушти притворот за имигранти и мора да се одлучи дали тој воопшто може да игра на Австралија Опен за време на жалбената постапка.

По последното рочиште беше одлучено Ѓоковиќ да не се депортира до одлуката. Во меѓувреме, српскиот тенисер треба да оди на состанок со претставниците на имиграцијата, а потоа да биде со своите адвокати до недела наутро, кога ќе следи клучното рочиште.

Енди Мареј, британскиот тенисер кој во текот на кариерата имаше многу тешки борби со Новак, целата ситуација ја прокоментира вака:

– Нема да го удрам Новак додека лежи на подот. Реков пред некој ден дека ова никому не му користи. Жално е што сето тоа завршува вака, но кој знае? Не знам што следи во овој процес. Не знам кој е неговиот пат, дали може да се жали, колку време ќе потрае и дали воопшто може да тренира и да настапи на турнирот додека трае процесот, рече Мареј, додавајќи:

– Не знам ништо од тоа. Се разбира, би сакал тоа да се реши, тоа би било добро за сите. Впечаток е дека ова трае долго. Не е добро за тенисот, за Австралија опен или за Новак. Исто така, многу луѓе ја критикуваа австралиската влада. Не е добро, подвлече Мареј. И на Новак не му тргна добро откако слета во Мелбурн доцна на 5 јануари, мислејќи дека визното и медицинското ослободување, одобрени од главниот медицински директор на Австралиската тениска федерација и независниот регионален комитет на Викторија, ќе му дадат шанса да победи по рекорден 21. Грен слем турнир. Неговите амбиции се заладија кога австралиската влада, во соработка со граничните служби, го информираше дека потврдата за неодамнешно заболување од Ковид не е доволна за да влезе во земјата без задолжителен карантин. На неговиот случај не му помогна грешка во документацијата за имиграција. Но, Ѓоковиќ го оспори укинувањето на визата пред Федералниот окружен суд, каде судијата Кели се согласи дека одлуката е неразумна и на тој начин му купи на српскиот тенисер повеќе време за да го реши проблемот со изземањето. Кога Новак се појави во тренинг опрема на теренот на Мелбурн Парк набргу потоа, се создаде впечаток дека тој навистина ќе оди кон својата десетта титула во Австралија.

Сепак, беше откриено дека неговиот престој во Белград за Божиќ сугерира дека изјавата дека не отпатувал две недели пред летот од Шпанија за Австралија е погрешна и дополнително го нарушила неговиот и онака разнишан имиџ во јавноста со изложување на други луѓе на Ковид во Србија , односно не се изолирал кога добил позитивен тест.

На крајот на краиштата, најфасцинантно е фактот што Новак во целата машинерија зад него и на неговата плата, ниту еден глас не рече: „Еј, човеку, ако навистина одлучиш да настапиш оваа година, се впушташ во голем ризик“. На сите им е јасно дека Новак сака да седне на тенискиот трон по бројот на грен слем титули и да се истакне пред Федерер и Надал, а голема е веројатноста дека ќе успее порано или подоцна. Само, мали се шансите тоа да се случи годинава во Даун Андер, а гледано од аголот на неговото тениско наследство, ќе биде невозможно да се измие оваа дамка од кариерата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!